Ako som sa naučil rezať drážky do dreva

Naša záhrada nie je len o pestovaní zeleniny a ovocia. Naša záhrada sú aj iné práce v záhrade, stavba rôznych pomôcok či prístreškov. Jednak je to pre mňa zábava, jednak sa pri mnohých z nich dá ušetriť dosť peňazí a byť pri tom na čerstvom vzduchu. Vidím v tom zmysluplné využitie svojho času a navyše sa vždy niečo nové naučím. Naposledy preplátované spoje pri stolárskych konštrukciách.



Dnes je moderné spojiť dva drevené hranoly alebo pripojiť foršňu k hranolu kovovými tvarovanými profilmi a množstvom vrutov. Možno je to rýchle, ale mne to príde jednak drahé, jednak málo trvanlivé, najmä keď je konštrukcia na vzduchu a na daždi. Zaujímam sa, ako takéto veci robili naši predkovia, keď nemali v každom meste hobby market a takmer nič sa nedalo kúpiť. A ich konštrukcie vydržali desiatky rokov. Samozrejme, že nerobím všetko ručne, rád využijem moderné stroje, ale rád sa pridržiavam osvedčených postupov.

Takže elektrická ručná kotúčová píla a vodiaci prípravok boli hlavnými aktérmi pri vytváraní preplátovaných spojov. Potreboval som do drevených hranolov 10 x 10 cm vyrobiť drážky hlboké 5 cm a široké 10 cm. Pre druhé hranoly, prípadne foršne 10 x 5 cm. A chcel som to mať pekné a presné, takže som to neplánoval robiť ručne s rizikom, že mi píla v ruke „ujde“ a bude to vyzerať všelijako.

Píla na vodiacom prípravku a prvé zárezy do hranola

Základom je drevovláknitá doska hrúbky 10 mm, široká asi 15 cm a dlhá asi 45 cm. Z 5 cm širokého kusu rovnakého materiálu je na kraji vytvorené vedenie pre pílu. Buď si nameriate presnú vzdialenosť od okraja základne alebo lištu pripevníte vrutmi o čosi ďalej a presný okraj si zarežete samotnou pílou.

Drážky do dreva

Dôležité je, aby zospodu upevnené drevené doštičky boli kolmo na hranu vodiacej lišty. Pre moje potreby som použil kúsky 90 x 90 mm hrubé 25 mm a sú vo vzdialenosti 98 mm od seba (hranol 10 x 10 cm mal v skutočnosti po vyschnutí 98 x 98 mm). Tento prípravok posúvam pomocou spodných doštičiek po hranole a na základni posúvam pílu kolmo na tento posuv a režem.

Už len odstrániť plátky

Potom už je vyrezanie drážok hračkou. Nepotrebujem hornú frézu, nemusím ťahať hranol po stolnom cirkulári, nemusím do toho búšiť dlátom. Označím si na hranole miesto aj hĺbku drážky. Buď na okraji hranola alebo kdekoľvek v jeho strede. Nasadím prípravok a zarežem oba krajné rezy. Potom sa vrátim na vzdialenejší rez tesne vedľa neho robím ďalší. Potom posuniem prípravok o hrúbku pílového kotúča alebo o trochu viac a ďalší rez. Až sa dostanem po posledný už hotový rez v hranole a zostane mi pekný drevený hrebeň.

Dokončenie drážky

Malým kladivkom vyklepnem tenké plátky dreva, dlátom zahladím spodok drážky a nakoniec ju vyhladím šmirgľom. Práca ide rýchlo od ruky.

A čo som nakoniec postavil z takto pripravených hranolov, to vám ukážem v niektorom z nasledujúcich článkov 😉

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.