Ázijská hruška prvýkrát zarodila

Chceli by ste si vo svojej záhrade dopestovať naozaj kvalitné ovocie? Myslím tým naozaj zdravé plody. Bez zbytočnej chémie a napriek tomu bez červíkov? Nepochybujem, že odpoveď znie: „Áno, samozrejme!“ A viete, že to nie je dnes žiadny problém? Stačí si vybrať správnu odrodu a vec je vybavená. Napríklad také hrušky.


Tradičné odrody určite majú čosi do seba. Aj ja mám dve. A sú skvelé. Šťavnaté, sladučké. Práve teraz dozrievajú. Tento rok sú takmer bezchybné. Pravda, okrem červíkov. Tým sa v nich páči. Aspoň v tých prvých, ktoré spadli na zem, bol úkryt červíka v každej. No ale len kvôli nim predsa nebudem postrekovať. Na to sa mám príliš rada. Aj svoju rodinu. Keď však po iné roky bolo viac dažďa, niektoré plody ostali nepekne chrastavité a horké. Kvôli tejto chybičke krásy ich samozrejme nevykopem, aj keď už majú vyše dvadsať rokov. Ak by sa so mnou po čase chceli rozlúčiť samé, ak by trebárs začali vysychať, mám dopredu pripravené náhradné riešenie.

moja ázijská hruška

K jednému takému „riešeniu“ som prišla náhodou. Asi pred tromi rokmi. Moja milá kamarátka Anička ma ponúkla zvláštnym ovocím. Tvarom pripomínalo jablko, ale zlatohnedá farba by pristala skôr hruške. Chrumkavá, výnimočne šťavnatá dužina ma však dostala. „Tak toto chcem“, povedala som si. A keďže ma práve opustila moja niekoľko rokov pilne rodiaca marhuľa, hneď pri prvej príležitosti, teda nasledujúcu jeseň som na jej miesto vysadila zaujímavú novinku. Je ňou ázijská hruška menom Nashi Nijiseiki. Odrodu som si vybrala podľa katalógu. Nenáročnú, odolnú voči chorobám aj škodcom. Šťavnaté plody, dozrievajúce v polovici septembra a čo je dosť podstatné, skladovateľné do januára! Keď bude dobrá úroda, čerstvé hrušky z vlastnej úrody budeme mať aj na Vianoce. Už sa teším.

Prvý rok pekne zakorenila a hneď v druhom prvýkrát zarodila. Kvietkov bolo síce niekoľko, ale plody nakoniec ostali len tri. O to viac som sa na ne tešila.

Minulý víkend prišli do záhrady aj moji susedia. Sympatickí, čiperní dôchodcovia prišli pooberať predčasne dozreté hrozno. Ako sme sa chvíľu rozprávali, zišlo mi na um, že im dám ochutnať z prvej úrody ázijských hrušiek. Zdalo sa mi, že by už mohli byť aj zrelé. A veruže boli. Teda aspoň tá jedna, ktorá mi ostala v ruke, len čo som sa jej dotkla.

Najprv sa počudovali na jej tvare pripomínajúcom jabĺčko. No po rozkrojení a prvom zahryznutí sme sa spoločne zhodli, že je to fakt hruška. A fantastická. Presne taká, ako písali v katalógu. Zdravá, chutná, chrumkavá, neskutočne šťavnatá a bez jediného červíka.

moje ázijské hrušky

malé krásavice, ešte nezrelé

Vzápätí sa mi však potvrdilo staré známe: „Koľko ľudí, toľko chutí“. Len čo sme hrušku dojedli, prišiel k nám ďalší sused. Vášnivý a sčítaný záhradkár. Keď sme sa mu pochválili, čo sme jedli, iba sa natrčil. Vraj to pozná. Ani ryba, ani rak. Teda ani jablko, ani hruška. Bez chuti a samá voda. No čo už. Ja som tam aj tak tú hruškovú chuť cítila. Ale niet sa čomu čudovať. Veď ak niekto dlhodobo konzumuje dnešné priemyselne vyrobené a výrazne ochutené potraviny, postupne stráca cit pre jednoduchú a jemnú chuť. Všetko prírodné sa mu zdá mdlé a bez chuti.

Napriek tejto skúsenosti som presvedčená, že vysadiť ázijskú hrušku do mojej záhrady bola dobrá voľba. Pribudol mi tak ďalší strom, o ktorý sa takmer netreba starať a prinesie bohatú úrodu zdravých plodov každý rok. A k tomu bez chémie!

Mimochodom tá odroda so žltohnedou šupkou, ktorú má moja kamarátka Anička, sa volá Nashi Kosui. Dozrieva koncom augusta a skladovať sa dá do októbra. Obe odrody sú nenáročné a vhodné do každej záhrady.

Myšlienka k článku “Ázijská hruška prvýkrát zarodila

  1. Google Chrome 62.0.3202.94 Google Chrome 62.0.3202.94 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition

    Aj my sme pred dvoma rokmi nasadili dve ázijské hrušky – nijisejky a hosui, obe na podpníku hruška planá a čakáme na prvú úrodu. Klasické hrušky nemáme kvôli hrdze hruškovej. Ešte by som rada pridala nejakú odrodu nashi ale na slovensku je veľmi chudobná ponuka odrôd. A pritom sú ich desiatky: http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/prehlad-odrod-azijskej-hrusky-nashi-a-jej-pestovanie-55
    Neviete náhodou kde by sa dali zohnať aj iné odrody ako kumoi, kosui, hosui a nijisejki?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.