web analytics
máj 312013
 
mäta pieporná

Dostala som dnes zaujímavý mail. Pýtal sa ma sused zo záhradky na čokoládovú mätu. Verím, že informácie o jej získaní a pestovaní zaujmú viacerých z vás, preto som sa rozhodla mu odpovedať formou samostatného článku.

Mäta ako taká je úžasná bylinka. Dekoratívna, nenáročná a ešte k tomu aj liečivá. Lahodný čaj z tejto rastliny osvieži v lete a zahreje v zime. Hlavnou účinnou zložkou je olej s vysokým obsahom mentolu. Ten v malých dávkach zvyšuje chuť do jedla, účinkuje proti zvracaniu a nevoľnosti. Odstraňuje kŕče, najmä pri kolikách žalúdka, čriev aj žlčníka. Pozitívne pôsobí tiež pri nafukovaní a zápaloch tráviaceho traktu.

Aj keď nemáte ani jednu zo spomínaných ťažkostí, neznamená to, že pre vás mätový čaj nie je vhodný. Zvlášť, ak si ho pripravíte z čerstvej alebo čerstvo nasušenej vňate. A práve pre dokonalý pôžitok sa skvele hodia rôzne vône rozličných druhov mäty.

Vôňa a chuť podľa nálady

nápoj z mäty a jahôd

nápoj z čerstvej mäty a jahôd

Aby sme si mohli dopriať lahodný čaj z mäty, ideálne je pestovať ju vo svojej záhradke. Nie je to nič zložité. Oveľa zložitejšie je zohnať sadeničky rôznych vôní. Moje prvé pochádzajú zo susedných Čiech. Respektíve z Moravy. No dnes by už aj u nás mali byť dostupné. Závisí to zrejme od lokality a nadšenia predajcov. A tak si môžete vybrať mätu s vôňou čokolády, zázvoru, pomaranča či spearmintu. Každá z nich je jedinečná nielen vôňou, ale aj chuťou, tvarom či farbou listov. A v záhone pôsobia naozaj dekoračne.

Pestovanie mäty v záhrade

Ak zoženiete sadeničky, pestovanie zvládnete ľavou zadnou. Darí sa jej na slnku aj v polotieni. V črepníku aj na záhone. Len dajte pozor, aby vám neprerástla nielen cez hlavu, ale aj cez celú záhradu. Preto starostlivo sledujte, ktorým smerom sa „vybrala“ a z času na čas ju prerieďte. Zo začiatku stačí, keď si z nej nasušíte do zásoby na zimu a tým ju preriedite. Postupne, zvlášť ak sa jej bude u vás páčiť, ju budete musieť aj nemilosrdne vytrhávať. A možno aj obdarúvať susedov.

A tak som sa dostala k odpovedi na otázku môjho suseda: “ Kde, kedy a ako sa dostane k čokoládovej mäte?“

Odkaz susedovi

mätové sadeničkyMilý sused, hotovú rastlinku čokoládovej mäty vám s radosťou darujem, keď sa najbližšie stretneme v záhrade. Je taká vitálna, že mi už prerástla aj cez chodníček z riečnych kamienkov. Takže preriediť ju je najvyšší čas.

A pre všetkých ostatných.

Ak ste zblízka, zastavte sa, darujem sadeničku aj vám. Ak nie, hľadajte ju v najbližšom záhradkárstve, prípadne na internete.

P.S. Ak nájdete jahodovú a banánovú, dajte vedieť.

  Jeden komentár na “Čokoládová mäta – kde, kedy a ako?”

  1. Google Chrome 28.0.1500.72 Google Chrome 28.0.1500.72 Windows 7 Windows 7

    Dobrý deň hľadali ste ešte Ďalšie odrody mäty. Nech sa páči tu je jahodová a ananásová.

    http://dom.bazar.sk/6893299-liecive-rastlinky-bylinky-rastliny-byliny-stevia

 Zanechať komentár

Môžete používať tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.