Dá sa veriť liekom na chudnutie?

Disciplína a pevná vôľa, to sú základné predpoklady, ak chcete byť úspešní pri dodržiavaní diét. Málokto ale tieto schopnosti má. Dlhodobo svedomito dodržiavať diétu je problém. Mnohí ľudia podľahnú lahôdkam, na ktoré narazia. Preto veľa ľudí siaha po liekoch na chudnutie. Myslia si, že im pomôžu rýchlo a bez problémov schudnúť. Lenže má užívanie liekov naozaj nejaký zmysel?


Nadšenie i naprostá nedôvera

Existuje skupina, ktorá liekom na chudnutie verí a skúša stále nové a nové v domnení, že tak docieli optimálnu hmotnosť. V skutočnosti si ale neustálymi experimentami skôr priťaží. Rozhodia si metabolizmus a môžu si privodiť veľké problémy. Potom už sa im napríklad nemusí podariť schudnúť vôbec. Ďalšia skupina je k účinkom týchto liekov veľmi skeptická. Považuje ich za vyhadzovanie peňazí a nechce mať s nimi nič spoločné. Tretia sa stavia neutrálne, trebárs niektorý z preparátov skúsila, nepriniesol želaný efekt, a tak ho nakoniec odložila. Kde je teda tá správna cesta?

Pri nerovnováhe hormónov je potrebný lekársky dohľad

Pravdou je, že lieky na chudnutie nie sú zbytočnosťou, svoj efekt majú. Sú ľudia, ktorým ich zdravotný stav neumožní chudnúť prirodzeným spôsobom, medzi ktorý počítame predovšetkým pohyb, úpravy jedálnička a životného štýlu. Problémom v tomto prípade môžu byť napríklad hormóny a ich nerovnováha. Potom nezostáva než siahnuť po liekoch. Takéto prípady by ale mali byť vždy pod dohľadom lekára, ktorý predpisovania liekov reguluje. Chudnúce preparáty totiž môžu prinášať aj rôzne negatívne vedľajšie účinky, preto je potrebné ich nasadenie starostlivo zvážiť a sledovať. Inak môžu urobiť viac škôd, než úžitku. V prípade, že nepomôžu ani lieky, prichádza na rad operácia. Metabolizmus každého človeka je navyše trochu iný, niekto rýchlo spaľuje, iný naopak veľmi pomaly, a to hrá v chudnutí veľkú úlohu.

Schválené preparáty nespôsobujú žiadne problémy

Pokiaľ ale netrpíte žiadnou endokrinnou poruchou a jednoducho iba chcete niekoľko kilogramov schudnúť, po voľnopredajných liekoch na chudnutie a potravinových doplnkoch samozrejme siahnuť môžete. Aké je stanovisko odborníkov na túto problematiku? Väčšinou hovoria, že efekt je pomerne sporný, niektoré preparáty môžu prispieť k zníženiu hmotnosti, iné ale sú skôr len bombastickou reklamou, ktorej sa príliš nedá veriť. V zásade ale hovoria, že pokiaľ ide o schválené potravinové doplnky, ktoré majú povolenie na predaj, nemali by spôsobiť žiadne zdravotné problémy. Teda nemôžete nimi nič moc pokaziť, ale rovnako tak od nich nemôžete čakať zázraky.

Obmedzenie chuti do jedla môže mať efekt

Nevyhnutné je preštudovať si všetky dostupné informácie o danom lieku. Tie pomôžu v tom zorientovať sa, posúdiť, či pre nás liek vôbec bude vhodný. Každý liek totiž funguje na trochu inom princípe, obsahuje iné látky. A pretože každý má inak nastavený metabolizmus, čo bude výborne fungovať na jedného, ​​nemusí fungovať na druhého. U ktorých liekov môžeme odhadovať nejakú účinnosť? Napríklad lieky na obmedzenie chuti do jedla môžu mať akýsi efekt. Do tejto kategórie patria napríklad také, ktoré viažu enzým lipázu a môžu až o 30% zabrániť vstrebávanie tuku v črevách. V takom prípade je ale nevyhnutné upraviť jedálniček, aby nevznikali hnačky. Iné typy liekov sú založené na L-karnitíne. Ten reguluje prenos mastných kyselín do mitochondrií a týmto postupom sa spaľuje energia, ktorú v ľudskom tele tvoria tuky, znižuje sa aj cholesterol. Tiež lieky s kyselinou linolovou môžu mierne znížiť podiel tuku.

Účinnosť kokteilov je diskutabilná

V ponuke sú ale aj produkty, ktorých účinnosť je omnoho spornejšia. Patria sem napríklad rôzne koktaily. Ak si prečítate ich zloženie, nájdete v nich zvyčajne odtučnené mlieko, ďalej vlákninu, minerály či vitamíny, teda látky, ktoré by vám uškodiť určite nemali. Vláknina síce môže spôsobiť pocit sýtosti, zahnať hlad a teda aj chuť k ďalšej konzumácii, inak je ale účinok diskutabilný. Aj keď sa podarí nejaký kilogram schudnúť, môže neskôr dôjsť k jojo efektu a podobné nápoje rozhodne nemôžu nahrádzať plnohodnotnú pestrú stravu. Rovnako sporný je napríklad aj jablčný ocot, lieky s kyselinou hydroxycitronovou alebo synefrín, ktorý zvyšuje telesné teplo a tým odbúrava energiu.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.