Aké sú druhy plastov?

V tomto článku si popíšeme tie najviac používané druhy plastu a ich použitie v priemysloch.

PET (polyetyléntereftalát)

PET je použíný pre uskladňovanie predajnej vody, minerálok, energy drinkov a ďalších rôznych nápojových výrobkov. Všeobecne je PET považovaný za plast, ktorý je bezpečný, neobsahuje bisphenol A. Pri kontakte s teplom ale vypúšťa antimón, v jedle či pití môže spôsobiť zvracanie, hnačky a žalúdočné kŕče. Štúdie ukázali, že vo vode, ktorá bola uskladnená v PET fľaši, je stokrát viac antimónu než v podzemnej vode. Čím dlhšie je fľaša na poličke v obchode alebo vystavená slnku, tým väčšie nebezpečenstvo vám pri napití sa hrozí. PET fľaše sú určené na jednorazové použitie, preto neodporúčame používať tú istú fľašu opakovane.

HDPE

HDPE sa používa na fľaše od mlieka, džúsu, fľaštičky šampónov, nákupné tašky… Rovnako ako PET je pomerne bezpečný, no ukázalo sa, že vypúšťa do potravín estrogénové chemikálie, ktoré sú nebezpečné pre tehotné a dojčiace matky a mladistvých.

PVC

Polyvinylchlorid je ohybný aj tuhý, používa sa do inštalatérskych trubiek, škatuliek na jedlo, do hračiek atď. PVC obsahuje ftalát DEHP, ktorý napríklad môže robiť muža viac ženského.

LDPE

Tento plast sa používa pre tašky v čistiarňach, obaly na noviny, odpadkové koše a na kartóny od mlieka či tégliky na pitie. Síce neobsahuje bisphenol, ale rovnako ako ostatné plasty môže mať razantný dôsledok na hormonálnu rovnováhu, pretože prepúšťa estrogénové chemikálie.

POLYPROPYLÉN (PP)

PP sa používa na tégliky od jogurtov, plastové misky na jedlo a výplň do zimných búnd. Tento plast má vysokú toleranciu proti teplu a vďaka tomu nevypúšťa toľko škodlivých látok, ako tomu je u ostatných plastov.

POLYSTYRÉN

Polystyrén pri kontakte s teplom vypúšťa styrén, ktorý je podozrivý z toho, že je karcinogénny. Takže keď si budete v zime dávať punč, doneste si vlastný hrnček, tie polystyrénové nemusia byť najlepšia voľba. A hlavne ich nepoužívajte niekoľkokrát. Ľudský život je dôležitejší, než troška plastu na skládke navyše. Rovnako len to, že človek žije, zanecháva väčšiu uhlíkovú stopu než pomer plastu na človeka.

Pri recyklácii plastov sa treba zase riadiť pravidlom „radšej vytriedim, ako vyhodím“, pretože iba vytriedený odpad prechádza kontrolou. 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.