web analytics
mar 312014
 
klíčiace rastliny

Zostali vám semienka z minulého roku a chceli by ste ich tento rok vysiať, len neviete, či vyjdú? Ak si urobíte malú skúšku klíčivosti, nielen, že zistíte, aké máte šance na bohatú úrodu, no môžete získať oveľa viac. V rašiacich klíčkoch totiž drieme budúci život a tým pádom ohromná vitamínová a energetická bomba. Prečo ju teda s chuťou nevyužiť?

 

 Ak neviete, ako na skúšku klíčivosti, návod iste nájdete v niektorom zo záhradkárskych časopisov. V podstate ide o vysiatie určitého presného počtu semienok a následného spočítania tých, ktoré naozaj vyklíčia. Ak si dobre pamätám, tak za kvalitné sa považuje osivo, z ktorého vyklíči minimálne polovica vysiatych semienok. Čím viac, samozrejme, tým lepšie.

Za hrsť vitamínov už po niekoľkých dňoch

Ak vám však nejde len o zistenie, aké šance majú vaše semienka v pôde na záhone, môžete niektoré z nich využiť aj v kuchyni. Pikantné výhonky reďkovky, žeruchy či horčice ozvláštnia aj obyčajný chlieb s maslom. Pritom chutná zelená hmota zo semienok vyrastie už za niekoľko dní. Stačí ich len správne naštartovať. A ako na to?

pšenica v pohári

pšenica v pohári

Vlhké semienka vyklíčia rýchlejšie

Základ je teda semienka dobre navlhčiť. Môžete to urobiť tak, ako to robil pán v relácii „Hobby naší doby“. Vzal tácku, na ňu rozložil papierovú kuchynskú utierku a navrch rozložil semienka. Až potom ich navlhčil vodou z rozprašovača. Nezabudol však upozorniť, že semienka by nemali vyschnúť. A to hlavne na začiatku, keď sa v nich vlastne prebúdza život. Ak totiž preschnú, už nám nevyklíčia. Zaujímavé, ale nepraktické.

pšeničné klíčky

pšeničné klíčky

Ja to robím inak. Aby som klíčiacim semienkam zabezpečila na začiatok dostatok vlahy, nechávam ich vo vode ponorené niekoľko hodín. Najlepšie z večera do rána v pohári od zaváraniny. Na druhý deň už len nabobtnané semienka rozložím na vlhkú papierovú utierku a čakám. Keďže semienka majú dostatok vlahy hneď od začiatku, rýchlo vyklíčia a nehrozí im vyschnutie. Po niekoľkých dňoch mám už malú zelenú záhradku k dispozícii. A načo ju využiť?

ozdoba z klíčkov

ozdoba z klíčkov

Okrem už spomínaného ozdobenia chleba s maslom, ochutenia polievky či pomazánky sa klíčky dajú využiť aj ako súčasť jarných šalátov. Čerstvé lístky púpavy či myšieho chvosta nám tak spolu s klíčiacimi koreninami zabezpečia dostatok cenných vitamínov a enzýmov. No a jarná únava tak určite nebude mať žiadnu šancu.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 350 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

 Zanechať komentár

Môžete používať tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.