Hydratovať pokožku zvonka a či zvnútra?

Pocit suchej pokožky nie je veľmi príjemný. Môže postihnúť nielen pokožku tela, ale aj sliznicu nosa či hrdla. Zväčša ho sprevádza pocit pálenia alebo svrbenia. Zastihnúť nás môže prakticky kedykoľvek. Či v zime, či v lete. Najčastejšie sa za jeho príčinu považuje používanie klimatizácie, pobyt v prekúrených priestoroch či na horúcom slnku. A tak používame rôzne zvlhčovače vzduchu aj nosa, cmúľame zvlhčujúce pastilky alebo sa mažeme zvlhčujúcimi krémami. Riešime tak len dôsledky, ale nie príčinu.


Aká je však pravá príčina toho, že naša pokožka stratila svoju prirodzenú hebkosť a začala sa šúpať? Čo spôsobilo, že nám vyschlo v krku a v nose? Áno, správne, nedostatok tekutín. A ešte správnejšie, nedostatok vody.

Voda je našou prirodzenou súčasťou. Telo dospelého človeka má 50-60% vody. Každá bunka v našom tele obsahuje vodu. Najviac jej je v krvi, v mozgu, v tráviacich šťavách, vo svaloch, ale napríklad aj v kostiach. No a samozrejme aj v koži.

Koža tvorí prirodzenú bariéru medzi vonkajším a naším vnútorným prostredím. Má nielen ochrannú, ale aj čistiacu a vylučovaciu funkciu. A tak stav našej kože odzrkadľuje celkový stav nášho tela. Suchá koža je teda signálom, že treba dodať „vlhkosť“, to znamená, treba sa napiť.

suchá koža

najvyšší čas na pohár vody

Ale kozmetické firmy nám ponúkajú jednoduchšie riešenie. Natrieť sa hydratačným krémom alebo mliekom a je po probléme. No pravý problém ešte len príde.

Keď budeme ignorovať signály tela o nedostatku životodarnej tekutiny, môžeme si vážne narušiť vnútorné prostredie organizmu. Nielen, že zamedzíme vstrebávaniu živín a obnove buniek, ale si tiež znížime imunitu a zároveň obmedzíme vylučovanie odpadových látok.

Ak obsah vody v tele klesne pod normu, centrum v mozgu vyvolá silný pocit smädu. Teraz už väčšina z nás siahne po pohári niečoho tekutého. Ibaže pocit smädu je stav, ktorému by sme mali skôr predchádzať. Najlepšie pravidelným pitím.

Koľko piť?

  • za normálnych teplotných podmienok treba vypiť najmenej 0,5 litra na každých (aj načatých) 15 kg hmotnosti
  • ak sa viac potíte, tak na každý 1 kg straty telesnej hmotnosti pri pohybovej aktivite treba doplniť 1 liter tekutín
  • sledujte si farbu moču, mal by byť svetlý a číry
  • dobrým indikátorom sú naše pery, mali by byť vláčne a vlhké, pokiaľ sú suché, pijeme málo

Kedy piť?

  • začať by ste mali ráno nalačno, 0,5 l vlažnej vody alebo čaju
  • v priebehu dňa hlavne medzi hlavnými jedlami
  • tesne po jedle a s jedlom maximálne 2 deci najlepšie čistej vody
  • pred spaním len toľko, aby ste nešli spať smädní, nie veľa
  • spolu za deň asi 6-8 pohárov po cca 2 deci

Čo piť?

  • najlepšia je čistá voda, stolové balené vody, minerálky s nízkym obsahom minerálov, hlavne sodíka
    • (sodík v tele spôsobuje zadržiavanie nadbytočnej vody, čo má za následok zvýšenie krvného tlaku, nápor na srdce  a tvorbu opuchov, najmä nôh)
  • bylinkové čaje, ideálne je striedať
  • riedené ovocné a zeleninové šťavy

Všetky prijaté tekutiny by mali byť aspoň izbovej teploty. Čím viac studené, či dokonca ľadové nápoje, nášmu telu neprospievajú. A to ani v lete. Príliš nás zvnútra ochladzujú a telo je nútené vyrobiť teplo na ich zohriatie. Takže v konečnom dôsledku nás zohrievajú. Môžeme od nich dokonca prechladnúť. Dôkazom je tzv. letná chrípka.

Vyhnúť sa treba sladeným a prifarbovaným nápojom, alkoholu a káve. Mlieko tiež nie je dobrá voľba, nakoľko to nie je nápoj, ale potravina.

A hydratačné krémy?

Pozor na ne! Nielen, že maskujú pocit smädu, ale ich použitím si určite nepomôžeme. Skôr naopak, zbytočne zaťažujeme svoju pokožku chémiou a vyvolávame jej predčasné starnutie.

Ale proti starnutiu pleti si predsa môžete kúpiť ďalší krém. Či?

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.