Inkontinencia u mužov s nadváhou

Hanba, nehanba, únik moču treba riešiť v každom prípade. A je jedno, či ide o maloleté dieťa, dospelého človeka alebo seniora. Treba sa jednoducho vybrať k svojmu obvodnému lekárovi, ktorý po predbežnom zhodnotení subjektívnych ťažkostí pošle pacienta k špecialistovi. No a ten podľa závažnosti prípadu rozhodne o ďalšom medicínskom postupe.
 

Na úvod si je treba povedať niekoľko všeobecných faktov. Únik moču, alebo inkontinencia postihuje človeka naprieč vekovými a rodovými rozdiely bez obmedzenia. Býva výsledkom pôsobenia množstva faktorov.

Hlavnými dôvodmi bývajú traumatické poškodenia, prerastanie nádorových útvarov do okolitých orgánov a ich štruktúr, cukrovka, infekcie, obezita, neurologické a psychické ochorenia, a tak podobne.

Ako vidíte, príčin, ktoré sa podieľajú na vzniku inkontinencie je hneď viacero.

Isté rozdiely tu sú, ale postihnutí bývajú však všetci

Je treba podčiarknuť fakt, že únik moču sa nevyhýba žiadnej vekovej skupine – aj keď pochopiteľne s pribúdajúcim vekom stúpa aj počet ochorení a tým pádom stúpa aj pravdepodobnosť výskytu úniku moču ako jednej z viacerých sprievodných diagnóz.

Ženské pohlavie je kvôli istej “štruktúrovanosti” a aj špecifickej fyziológií pohlavných orgánov náchylnejšie k častejšiemu úniku moču. Ide najmä o obdobie tehotenstva a po samotnom pôrode, kedy organizmus doznal určitých fyziologických zmien.

No nakoniec, ženy v seniorskom veku taktiež mávajú častejšie probléme udržať moč, čo zase súvisí jednak fyzickým vekom a jednak s v určitých prípadoch s nastupujúcou demenciou.

Mužov trápi únik moču aj v dôsledku nadváhy

Ako sme spomenuli, jedným z aspektov, ktorý sa významnou mierou podieľa na vzniku inkontinencie je aj obezita a to predovšetkým u mužov. Ide o to, že muži trpiaci nadváhou trpia zároveň aj inými ťažkosťami a medzi také patrí aj mužská inkontinencia.

Vysvetlíme, prečo je tomu tak – svaly nachádzajúce sa v brušnej dutine a jej okolí nestačia vykonávať svoju prácu, pretože doslova musia niesť aj tukové množstvo nachádzajúce sa okolo brušných orgánov a pod kožou brucha.

Tým pádom nastáva absencia pôvodnej funkcie brušných svalov a tie nedokážu optimálne regulovať proces zadržovania moču a jeho vyprázdňovania. S každým nárastom indexu obezity, čiže BMI indexu, o každých päť bodov sa riziko inkontinencie zvyšuje o dvadsať až sedemdesiat percent. A naopak, klesanie hmotnosti, zase k výraznému eliminovaniu úniu moču.

Takže optimálna telesná hmotnosť u mužov je prvým predpokladom k zamedzeniu vzniku inkontinencie tohto druhu.

Nižšia hmotnosť, menší predpoklad vzniku úniku moču

Navyše, zvýšená hmotnosť tlačí na samotný močový mechúr, čím je dokonale “zneistený” a vysiela falošné nervové signály do mozgu, kde sa vyhodnotia ako potreba mechúra sa vyprázdniť. Týmto pádom muž pociťuje nutkanie na malú potrebu bez toho, že by bolo nutnú močový mechúr v tej chvíli vyprázdniť. To je to časté chodenie na záchod, ktoré môžeme u mužov pozorovať.

Prečo tak zdôrazňujeme obezitu u mužov? No pretože sa v určitom percente nevyhýba ani slovenským mužom vo vyššom veku je u nich väčšia pravdepodobnosť vzniku inkontinencie v dôsledku nadváhy.

Niežeby sa takáto kombinácia u žien nevyskytovala, ale ide percentuálne o nižšiu hodnotu. A za ďalšie, u mužov je možné pozorovať menšia zodpovednosť pri starostlivosti o svoje zdravie a tým pádom aj o optimálnu telesnú hmotnosť.

Dodržiavanie rád odborníkom prináša očakávané výsledky

Akým spôsobom teda zamedziť mužskej inkontinencii z toho pohľadu? Jednoznačne na prvom mieste by mala byť úprava životného štýlu, čiže zrieknutie sa tučných jedál a alkoholu, dodržiavanie stravovacích návykov v počte päť až šesť dávok za jeden deň, vyhýbať sa stresu a v neposlednom rade aj začať pravidelne športovať. Bez istej harmonizácie týchto odporúčaní nie je možné odstrániť prebytočných kilogramov.

Chápeme že nie každý muž sa rodí športovcom so silnými vôľovými vlastnosťami. No začať cvičiť pod dohľadom odborníka môže priniesť zaručené výsledku. Ostatne toto navrhne každému pacientovi lekár, ktorý ho má na starosti.

Ak sa pacient bude hanbiť navštevovať skupinové cvičenia na posilnenie panvového svalstva, existuje dosť článkov v médiách, podľa ktorých si pacient zostaví jednotlivé cvičenia a môže ich vykonávať doma v súkromí. Úplným ideálom je cvičenie za pomoci fit lopty.

Vhodné pomôcky pomáhajú prekonať chúlostivé obdobie

Každý takýto medicínsky problém je však behom na dlhšiu trať, takže treba rátať s určitými obmedzeniami v pracovnom, či súkromnom živote. No a aby sa tieto dali ľahšie prekonať, sú tu pomôcky pre inkontinentných mužov, ktoré majú za cieľ zberať pretečený moč.

Výrobcovia ponúkajú skutočne široký sortiment, a to podľa pohlavia, veku a veľkosti. Pre mužov sú vhodné špeciálne pánske spodky, plienkové nohavičky v závislosti akú aktivitu počas dňa a noci vykonáva. Stačí sa len poradiť s lekárom a predajcom týchto pomôcok.

Uvedené pomôcky je možné zakúpiť buď v špecializovaných predajniach, alebo na internetových stránkach kde máte trošku lepší prehľad o ponúkanom sortimente.

Pacient si tak môže v pokoji vybrať, čo by bolo pre neho to najlepšie riešenie v danom stave, prípadne po čase skúsiť zase niečo iné. Dnes už je o pacienta v tomto smere postarané na oveľa vyššej úrovni než bolo tomu kedysi.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.