Jahodový džem so stéviou

jahody

Už roky som nevarila jahodový džem. Pravdu povediac, nebolo z čoho. Všetku úrodu sme väčšinou stačili zjesť alebo nanajvýš odložiť z nej čosi do mrazničky ako chutnú dreň. Ibaže tento rok úroda jahôd predčila všetky moje očakávania a tak došlo aj na džem. Sladený čím iným ako stéviou.


Daždivé počasie v minulých dňoch nie všetkým rastlinám pomohlo. Jahody sú však, zdá sa, svetlou výnimkou. Takú úrodu som snáď za celé roky v mojej záhrade nikdy nemala. No keďže slniečka zas až toľko nebolo, plody sú síce veľké a voňavé, no málo sladké. No a kyslý jahodový džem, to fakt nie je ono. Preto mi napadlo, že použijem na osladenie namiesto cukru stéviový koncentrát. Aj keď bude džemu o trochu menej, lebo však cukor dá nielen sladkosť, ale aj objem, v konečnom dôsledku bude džem o čosi zdravší. A ušetríme aj nejaké tie kalórie.

môj jahodový džem
varenie džemu u nás doma

Prvou dávkou jahôd bolo také „malé“, asi desaťlitrové vedierko. Priviezla som ho zo záhrady večer okolo siedmej. Keby nebolo mojej dcéry, asi by som s touto masou ovocného materiálu strávila celú noc. No vďaka jej výdatnej pomoci pri čistení aj vážení jahodovej hmoty sme varenie džemu zvládli za niekoľko hodín.

Rýchly džem s Gelfixom

Viem, že ten najlepší džem varili naše staré mamy. Poctivo po častiach nechávali odpariť vodu až vznikla hustá masa. Ibaže dnes, bohužiaľ, nemáme toľko času. A priznám sa, že ani trpezlivosti. Preto aj u nás doma používame na zahustenie želírovací prípravok. A hoci niekto môže namietať, že je to neprirodzené, má to svoje výhody. Okrem toho, že týmto spôsobom ušetrím kopu času, výsledný džem má krásnu farbu aj vôňu. Kratšou dobou varu sa ušetria aj nejaké tie vitamíny. A navyše máte istotu, že sa vám džem neskazí a vaša práca nevyjde nazmar.

Namiesto cukru stévia

hotový džem
hotový džem

Z môjho „malého“ vedierka jahôd bolo veru skoro päť kíl poctivého pretlaku. Doma sme však mali rôzne želírovacie prípravky. Niektoré predpisovali na kilo hmoty aj kilo cukru, iné len pol kila. Po prepočte nám ale vyšlo, že by sme potrebovali pridať tri kilá cukru. „Lenže v čom to potom budem variť?“, kládla som si zásadnú otázku. Veď také množstvo sa mi nezmestí ani do toho najväčšieho hrnca, aký doma máme. Jediným riešením bolo pridať namiesto cukru stéviový koncentrát. Tak som namiesto dvoch kíl cukru navážila asi osem gramov stéviového prášku a bolo po probléme.

Džem sme potom uvarili podľa tradičného návodu. Minútu bez cukru a ďalších päť minút s cukrom. Z celej dávky nám vyšlo trinásť pohárikov.

Džem sme vyskúšali už na druhý deň. Ochutila som ním obyčajný biely jogurt. A výsledok? Vyrobila som úžasný jogurt nášho detstva. Jahodový v sklíčku. Aj vy sa naň pamätáte?

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.