Karanténa je ideálny čas na kváskový chlieb

Najčastejšou výhovorkou, prečo sa doma nedá piecť chlieb býva to, že nie je čas. Že pečenie kváskového chleba zaberá čas. A že nie je čas venovať sa mu, keď človek musí chodiť do práce, pre deti na krúžky a starať sa o domácnosť. No tak to skúste teraz, keď mnohí do práce chodiť nemôžete, keď ste v karanténe alebo na pandemickej OČR či ste doma z iných dôvodov. Teraz výhovorka na nedostatok času neobstojí, tak sa do toho pustite.



V podstate sú to všetko naozaj výhovorky, lebo príprava cesta a pečenie chleba z kvásku nejak zvlášť dlho netrvá, len treba dodržať intervaly medzi jednotlivými operáciami. Čo naozaj pri chodení do práce a starostlivosti o deti môže byť problém. Problém, ktorý teraz mnohí ľudia nemajú, lebo riešia úplne iné veci a často sa doma už zožierajú od nudy.

Čo variť, čím nachovať rodinu, čo upiecť? A čo tak konečne sa pustiť do kváskového chleba? Ak ste celý čas doma, tak je teraz jednoduché načasovať jednotlivé fázy pečenia chleba podľa seba. A potrebujete k tomu len ražnú a pšeničnú múku, vodu, soľ a rúru, v ktorej pečiete koláče a mäso. Elektrickú alebo plynovú, čo je vám lepšie a na čo ste zvyknutí.

Piecť môžete naraz aj dva chleby

Ošatku nepotrebujete, ale dnes si ju môžete objednať a najneskôr pozajtra vám ju kuriér donesie až domov. Za ten čas si pripravíte kvások a potom už môžete začať piecť. A onedlho sami uvidíte, že pečenie kváskového chleba vôbec netrvá dlho a je to vlastne jednoduché. A v týchto zachmúrených časoch ponúknete svojej rodine kvalitný a zdravý chlebík, pripravený vlastnými rukami. Ktorý môžete upiecť kedykoľvek, najete sa bez toho, že by ste museli každé ráno do obchodu pre priemyselný alebo dopekaný chlieb.

Kysnutie chleba v ošatke a v košíku

Ďalšie články na tému „kváskový chlieb“:

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.