Kompostovanie šetrí peniaze

Súčasná domácnosť pri svojej prevádzke vyprodukuje veľké množstvo odpadu. Veď stačí pozrieť na smetné nádoby pred bytovkami, ale aj pred rodinnými domami. Nie je veľký rozdiel medzi mestom a dedinou. Pritom za odvoz a likvidáciu odpadu platíme čoraz viacej peňazí. Ale veľa toho, čomu hovoríme odpad a vyhadzujeme do kontajnerov, by sa dalo využiť a súčasne ušetriť veľa peňazí. Nie len za odvoz. Hovorím o rastlinných zvyškoch z kuchyne, ale aj záhrady a zužitkovaní týchto surovín vo vlastnej záhrade. A synergickom efekte.



Značnú časť odpadu tvoria obalové materiály. Najmä trvanlivé potraviny a nápoje, ktoré pravidelne kupujeme, tiež pravidelne zapĺňajú kontajnery na odpadky. Časť z nich sa dá recyklovať, keď využijete príslušne označené kontajnery. No veľký objem odpadu tvoria zvyšky zeleniny a ovocia. Či už sú to šupky zo zemiakov, vňať koreňovej zeleniny alebo ohryzky jabĺk a podobne. Všetko je to rastlinný materiál, ktorý vzišiel zo zeme, obsahuje jej živiny. A teraz to väčšinou vyhodíme, zlikvidujeme.

Keby sme tento rastlinný odpad nedávali do smetných nádob a nenechávali odvážať, zlacnili by sme odvoz a likvidáciu odpadu a predĺžili životnosť skládok komunálneho odpadu. Samozrejme, iba malú časť ušetrených prostriedkov by videla samotná domácnosť, produkujúca odpad. Ale to by bola len časť úspor. Ako ich docieliť?

Stačí pozerať sa na rastlinný odpad z domácnosti ako na zdroj, nie odpad. Ako surovinu, nie ako problém. Stačí sa pozrieť, ak sa s ním nakladalo v minulosti, poučiť sa u našich predkov. Oni nemali možnosť dávať odpad do kontajnerov, z ktorých jedno ráno zázračne zmizne. Časť odpadu z kuchyne skončila ako krmivo prasiat, zvyšok išiel na kompostovisko.

komposter

Každý, kto býva v rodinnom dome a má záhradu, každý, kto býva v paneláku a má záhradku za mestom, môže aj dnes kompostovať rastlinný odpad z kuchyne. Postupom času sa všetok tento odpad za pomoci baktérií, dážďoviek a iného hmyzu premení na kompost, kvalitný substrát. V procese spracovania sa objem materiálu neustále zmenšuje, takže aj priemerne veľký kompostér vydrží veľmi dlho, keď v ňom úroveň kompostu veľmi klesá. Stačí, keď doma vedľa koša na odpad do kontajnera postavíte nádobu na recyklovateľné rastlinné zvyšky a tie vynášate do kompostu. Hoci existujú rôzne prípravky na urýchľovanie kompostovania a podobne, v princípe nemusíte robiť nič, len stále pridávať na vrch ďalší rastlinný odpad.

V záhradách vzniká tiež ohromné množstvo rastlinného odpadu. Haluze po reze stromov alebo viniča, tráva po kosení, seno. Vňať rastlín po zbere úrody, zničené plody zeleniny a napadnuté hnilobou alebo jednoducho prezreté plody či množstvo lístia. Dnes sa stalo úplnou samozrejmosťou, že sa tento „odpad“ nespaľuje, lebo je zákonne postihovaný, ale vyváža na skládky. A platí sa za to.

Pritom haluze po štiepkovaní a ostatný rastlinný materiál bez úprav môže okamžite skončiť v kompostéri. A zväčšiť objem kompostovaného materiálu. A teda vytvoriť väčšie množstvo kompostu a substrátu.

Substráty sa dnes bežne predávajú v záhradkárskych obchodoch aj supermarketoch. To kedysi nebolo. Starú mamu by nenapadlo kúpiť si zem v obchode, platiť za ňu, aby si zasadila novú ružu alebo vysadila nový krík ríbezlí či len prihnojila ovocný strom. My to tak robíme bežne a pripadá nám to normálne…

Keď si dokážeme doma sami vyrobiť kompost a substrát pre izbové, balkónové aj záhradné rastliny, ušetríme. Keď si substrát vyrábame kompostovaním odpadu z kuchyne a záhrady, ušetríme dvakrát. Nemusíme platiť odvoz odpadu a nemusíme kupovať substráty. A keď používame kompost na zlepšovanie pôdy pre pestovanú zeleninu, ušetríme za hnojivá.

kompost

Rastliny pre svoj rast potrebujú živiny z pôdy. Rovnako tak tráva. Aj burina. Keď zvyšky zeleniny, trávu aj vytrhanú burinu spálime, všetky tieto živiny skončia v ľufte, doslova. Keď to všetko necháme odviesť do zberných dvorov, veľmi často skončia vo výrobniach substrátov, a potom si ten substrát kúpime v obchode… Prečo, keď si ho môžeme vyrobiť sami, doma, rýchlejšie? Prečo nechávame druhých zarábať na nás?

Je to na vás, či zostanete pri doterajšej praxi odvozu odpadu a necháte trvale ochudobňovať pôdu vo vašej záhrade alebo pristúpite k zlepšovaniu kvality pôdy, k lepšiemu rastu zeleniny a vyšším výnosom. Či budete platiť za odvoz odpadu a nákup substrátov a hnojív, alebo využije danosti prírody a ušetríte čas a najmä peniaze.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.