Naše maliny sucho zvládli

Ak si doteraz niekto myslel, že globálna zmena klímy je panské huncútstvo a záhradkárov sa netýka, tento rok zrejme zmenil názor. Obecné úrady ešte nestihli vyhlasovať zákaz napúšťania bazénov a polievanie záhrad a sucho udrelo plnou silou v júni, hneď ako máj vypol vodovodný kohútik a chladničku. Producenti sena si v okolí mädlili ruky, pestovatelia zeleniny a ovocia mali oči pre plač. Pranostiky sú hore nohami, svet sa mení pred očami a kto sa neprispôsobí, zahynie. Najprv ale jeho rastliny.


Ak sme sa na niečo sťažovali my, tak na nedostatok času urobiť všetko, čo sme si predsavzali. Možno sme si toho priveľa naplánovali, ale skôr sme prišli o pár týždňov času vinou iných ľudí a to sa len tak ľahko dobehnúť nedá. A ako som videl cez ploty v susedných záhradách, neštandardné počasie spôsobilo podobný problém aj iným ľuďom. Mnohé, inak vždy pekne obrobené, záhony ostali „v pôvodnom stave“, inak povedané neokopané a od buriny neočistené. V podstate sa nelíšili od niektorých našich, kde sme „sprievodné rastliny“ zámerne nechávali rásť, hoci v limitovanom množstve, ako skutočnú podporu pestovaným plodinám. Hustejší porast nedovolil vysušovať pôdu ani slnkom ani horúcim vetrom.

Jahody vyzerajú zaburinené a neopatrené, ale verte, že takto zvládnu nástrahy sucha dlhšie a lepšie

Takže buď nebolo treba polievať vôbec alebo len veľmi málo, keďže pôdna vlaha nebola likvidovaná starostlivým záhradkárom a jeho motykou. Slamový mulč k tomu zaistil kyprenie dážďovkami a prihnojovanie celý rok a výsledkom je bohatá a dlhá úroda jahôd. A kto sa hrdil silným čerpadlo a hlbokou studňou, aj tak mu okopaná pôda vyschla a jahôd bolo málo. Poručíme větru dešti?

Ani o maliny sme sa nijak extra nestarali, ak nerátam januárové mulčovanie sekanými ihličnatými vetvičkami. A to, že sme ich vysadili na miesto vhodné pre ne, nie také, kde by som dokazoval svoju silu nad Prírodou a museli by rásť nech to stojí čo to stojí. Opatrné odstraňovanie buriny a hustý porast ochránil nepolievané maliny a my sme si užili dosýta plodov rôznych farieb a chutí.

Pestovať v ideálnych podmienkach dokáže hádam každý. Lenže ideálne podmienky nemáme a zrejme mať ani nebudeme. Každý rok je iný, čo sa vlahy, teplôt a ich rozloženia v čase týka a my si môžeme vybrať. Buď budeme záhradníčiť, alebo budeme záhradníčiť úspešne, lebo porozumieme tomu, čo sa okolo nás deje. A zmeníme zaužívané stereotypy, pretože už máme obmedzené zdroje a pracujeme v iných podmienkach, ako pred rokmi. Naučené zvyky odložme, ako starú košeľu. Inak nás to bude stáť veľa úsilia a veľa peňazí a výsledok v podobe úrody sa nemusí dostaviť.

Permakultúra môže byť odpoveďou na zmenené klimatické podmienky. Pritom nemusí ísť o dramatickú zmenu hospodárenia. Stačí len s rozumom používať menej motyky.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.