Pirohy z pohánkovej múky

pohánka

Hoci je pohánka veľmi zdravá a chutná, mnohí ju vôbec nepoznajú. A to je veľká škoda. Veď ešte naši starí rodičia ju pestovali a pochutnávali na skvelých jedlách z nej pripravených. A to možno ani nevedeli, aké pozitívne účinky taká obyčajná pohánka má. Zato však nepoznali, čo je to zápcha či srdcovo-cievne choroby. Aby ste aj vy získali cenný rutín či dôležitú nerozpustnú vlákninu, obohaťte si svoj jedálny lístok o pohánku. A čo si z nej pripraviť? Skúste trebárs pirohy.
 


Receptov na prípravu pohánky nie je až tak veľa. Pritom stačí povoliť uzdu fantázii a zrazu zistíme, že možností ako pohánku využiť je neúrekom. Celé zrná po uvarení poslúžia ako základ napríklad skvelému rizotu. Ak však pridáme viac vody a dlhšie pohánku varíme, vznikne kaša s príchuťou, akú si vyberieme. Rozpustené maslo jej dodá jemnú chuť aj vôňu. Ak na ňom ešte opečieme nadrobno nakrájanú cibuľku a pridáme štipku soli, neodolateľná variácia na slano je na svete. Že by ste radšej sladké? Žiadny problém. K uvarenej kaši z pohánky pridajte rozpustené maslo, ochuťte medom a škoricou. Oblizovať sa budú dospelí aj deti. A ak sa vám chce trochu pohrať, vyskúšajte pirohy. Sú skutočne vynikajúce.

Pohánkové cestoviny plnené tvarohom

hotové cesto Kto by nepoznal pirohy. Malé či väčšie taštičky z jednoduchého cesta, plnené najrôznejšími plnkami. No nielen plnkou sa môžu líšiť. Aj samotné cesto ponúka bez počet možností. Ak totiž časť obyčajnej pšeničnej múky nahradíme napríklad pohánkovou, získame nielen osobitú chuť a farbu cestovín, ale aj cenné obsahové látky. Pomer je dobré vyskúšať, pretože priveľa pohánkovej múky môže spôsobiť, že cesto bude príliš tuhé a drobivé. Aj jeho chuť môže byť výraznejšie, čo nemusí každému vyhovovať.

Na pohánkové pirohy potrebujeme

Múku. Mne sa osvedčil pomer 1:4. Čiže 1 diel pohánkovej múky a 4 diely pšeničnej múky. K tomu 1 vajíčko a trochu vody. Zo surovín vymiesime vláčne cesto, ktoré necháme chvíľu odpočívať.

Medzitým si pripravíme plnku z dvoch varených postrúhaných zemiakov a asi 100 g tvarohu. Môžeme ju podľa chuti trochu prisoliť.

cibuľa Cesto na tenko vyvaľkáme a rozkrájame na štvorčeky. Každý štvorček naplníme plnkou, uzavrieme spojením protiľahlých uhlov. Okraje vzniknutých trojuholníčkov dobre utlačíme. Hotové pirohy uvaríme vo vriacej osolenej vode, pokiaľ dva krát nevyplávajú.

Uvarené taštičky polejeme rozpusteným maslom, v ktorom sme opražili na drobno nakrájanú cibuľu. Túto dobrotu, len pod názvom „tatarčané pirohy“ prezentoval pred časom Jaro Žídek v relácii Nebíčko v papuľke.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.