Predaj stromkov u nás na tržnici. Zmiešané pocity

predaj stromkov

Jar je vhodným obdobím na výsadbu ovocných stromčekov. Dokonca pre také teplomilné druhy ako marhuľa či broskyňa, je apríl na sadenie ideálny. Ak však stromčeky nechcete objednávať a ani neplánujete cestovať do záhradného centra, určite vás zaujme ponuka predajcu, ktorý príde priamo za vami. Trebárs na mestskú tržnicu.


Tak ako vlani, aj tento rok sme si našli v schránke letáčik s informáciou o predaji ovocných stromčekov. Vybrali sme sa teda so susedkou v ten deň na tržnicu. Musím priznať, že po skúsenosti z minulého roku som bola zvedavá, aké to bude. Aký bude sortiment aj aký bude predávajúci. Bude už ochotný a hlavne schopný poradiť s výberom odrody a následnou starostlivosťou o stromčeky?

Daždivé počasie nákup neohrozilo

Hoci počasie nebolo ideálne, v daždi sa veľmi nakupovať nikomu nechce, okolo auta so stromčekmi bol celkom nával. Na začiatku všetci len vyberali. Ale treba povedať, že tento rok bolo naozaj z čoho. Ovocné stromčeky, kríčkové ovocie. Bežné aj exotické druhy či zaujímavé novinky. Nechýbali sadenice ruží. Všetko za pomerne prijateľné ceny.

predaj stromkov na tržnici
predaj stromkov na tržnici

Ja som mala v pláne kúpiť stromčekový egreš. Najlepšie odolný. Ešte lepšie beztŕňový. Podmienkou však bola dobrá cena a výnimočne pekne tvarovaná sadenica. Tiež ma zaujímalo, či predávajúci bude vedieť poradiť, ako správne egreš po výsadbe ostrihať. Lebo ja som to už po skúsenostiach z minulých rokov vedela.

S potešením môžem skonštatovať, že všetky moje požiadavky boli splnené. Nádherný, ako z náučnej knihy tvarovaný stromček a k tomu presné a správne pokyny predávajúceho ma presvedčili. Egreš som si kúpila.

Samček a samička rakytníka

Susedka chcela obohatiť svoju záhradu o rakytník. Na cenníku stálo, že sadenica stojí 5,50 EUR. Len nedopísali, že na správne opelenie sú potrebné vlastne dve. Chlapček a dievčatko. A tým pádom sa vám cena zdvojnásobí. Napriek tomu sa rozhodla sadeničky kúpiť. Ako však rozoznať, ktorá je ktorá? Podľa múdrych rád je už na prvý pohľad vidieť rozdiel. Škoda len, že až pri štvorročných a starších sadeniciach. Tieto ale boli mladučké, veď mali tak maximálne tridsať centimetrov. A vyzerali úplne rovnako. Museli sme sa preto upokojiť s označením dievčatka názvom odrody a chlapčeka jednoduchým „opeľovač“. Však sa časom ukáže či z nich bude naozajstný „pár“.

predaj na tržnici
pestrá ponuka z kufra

Trochu exotiky aj do susedkinej záhrady

Keď už sme vybrali rakytníky, uvideli sme ešte jednu zaujímavú novinku. Muchovník čiže Amelanchier. Aj keď bol v letáčiku uvedený nesprávne ako indiánske čučoriedky, ja som vedela o čo ide. Mám ho totiž vo svojej záhradke od minulej jesene a mám naštudované aj jeho výborné vlastnosti. Preto som ho doporučila aj susedke. Tento nenáročný krík je v našich podmienkach úplne mrazuvzdorný a rastie aj v tej najhoršej pôde. A presne preto je do našej záhrady ideálny.

rakytník
rakytník

Napriek tomu, že predávajúci poskytoval len základné rady, hlavne čo sa týka skrátenia koreňov stromkov pred výsadbou či tvarovania korunky, mne s egrešom poradil úplne správne. Myslím si preto, že si odvlani rozhodne niečo naštudoval. Ale spoliehať sa iba na jeho rady nikomu neodporúčam.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.