Starostlivosť o vinič v správnom čase

hrozno modré

Ešte sa január ani neprehupol do svojej druhej polovice, už nás v relácii Postav dom, zasaď strom nabádajú k prvým prácam v záhrade. Napriek mínusovým teplotám, snehu či ľadu. Nehovorím, že sa to nedá. Práve naopak. Vo vinohrade môžete začať už teraz. No podľa lunárneho kalendára práve obdobie od jedenásteho do dvadsiateho siedmeho januára zas až tak vhodné nie je. Mesiac totiž pribúda.


Cestou do záhrady vždy prechádzam okolo obrovského vinohradu. Vlastní ho jeden pán a robí víno na predaj. Aj keď má traktor, používa postreky, teda zjavne nepestuje bio hrozno, niektoré práce robí ručne. Vlastne sa to inak ani nedá. Napríklad rez viniča. A keďže má môžno aj niekoľko stoviek koreňov, aby všetko stihol do jari zrezať, začína už na jeseň. V novembri. A tak vždy, keď idem okolo, pozorujem, kam až s prácou postúpil.

vinohrad v zime U malých pestovateľov je situácia iná. Vzhľadom na to, že nemajú koreňov až tak veľa, môžu sa o ne postarať v správnom čase. Zvlášť keď vedia, že dodržaním určitých pravidiel môžu ovplyvniť kvalitu aj veľkosť úrody. Dokonca aj použitie chemických postrekov.

Starostlivosť o vinič podľa lunárneho kalendára zahŕňa niekoľko jednoduchých zásad. Týkajú sa sadenia, rezu, zavlažovania, odstraňovania burín a prípadných škodcov a hnojenia.

Rez viniča

Začiatkom roka sadiť veľmi nebudeme, no na rez je už čas. Môžeme ho robiť od januára do konca marca. Počas týchto mesiacov však tri krát nastane zhruba dvojtýždňové obdobie, kedy Mesiac pribúda. Vtedy je dobré práce na reze viniča prerušiť. Miazga totiž stúpa do nadzemných častí rastlín. Pri reze v tomto čase dochádza k jej nadmernému vytekaniu z reznej rany, čo následne oslabí celú rastlinu. Ak potom príde trebárs silný mráz, hrozí jej zmrznutie.

Vhodným obdobím na rez viniča je čas, keď Mesiac ubúda. Najideálnejšie sú dni plodov. Teda dni v znameniach Baran, Lev a Strelec. Vtedy je miazga pri koreňoch rastlín. Rany a celkové oslabenie sú tak minimálne.

Ak vám vinič málo rodí a chcete ho „oživiť“ oplatí sa urobiť rez tesne pred Novom alebo priamo v čase Novu.

vinič sadenica Sadenie viniča

Pri sadení viniča platí, že chceme aby dobre rástol. Preto ho vysádzame v čase dorastajúceho Mesiaca. Najlepšie v dňoch plodov (Baran,Lev a Strelec).

Zavlažovanie viniča

Vinič je dobré polievať čo najmenej. Ak sa vysadí v správnom čase a vtedy sa aj dobre poleje, potom rastie bez problémov. Ak mu však chcete dopriať vlahu, zvoľte si dni listov pri ubúdajúcom Mesiaci. Vyhnite sa dňom kvetov, čo sú dni v znameniach Blíženci, Váhy a Vodnár, pretože hrozí napadnutie hmyzom.

Hnojenie viniča

Ideálne sú dni plodov v čase ubúdajúceho Mesiaca. Ale len dni v znameniach Baran a Strelec. V dňoch Leva pôda dosť vysýcha.

moja úroda hrozna Odstraňovanie buriny a škodcov

Na tieto práce sa hodí obdobie ubúdajúceho Mesiaca. Ak sú škodce v zemi, zasiahnite v dňoch koreňov (Býk, Panna, Kozorožec). Ak sú na povrchu, zásah urobte v dňoch Raka (prípadne v dňoch Blížencov a Strelca).

Možno sa vám zdá, že starať sa o vinič podľa fáz Mesiaca je zložité. No postupne zistíte, že podobné pravidlá platia aj u iných rastlín a že je to úplne prirodzené a jednoduché. Stačí sa občas pozrieť na oblohu, ako vyzerá Mesiačik (či je „C“ alebo „D“, teda či cúva alebo dorastá) alebo do lunárneho kalendára.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.