web analytics
mar 262017
 

Máme radi zeleninu nie iba na záhrade, ale aj na tanieri. Vyhradili sme jej niekoľko miest v celej záhrade a minulý rok sa jej veľmi dobre darilo. Takže aby sme ju mohli jesť aj tento rok, budeme ju pestovať tiež. A pestujeme ju od úplného začiatku. Priesady nekupujeme, ale Olinka ich necháva sama vyklíčiť. Je to len trocha času, ale veľký úžitok. A navyše máte záruku, že viete celkom presne, akú odrodu ste si predpestovali a akú úrodu budete zberať.

Priesady kupované na trhu vám tú istou nedajú. Aj keď je to i medzi našimi susedmi v záhrade bežný spôsob, ako si priesady zaobstarať. Zrejme sa im nechce s tým babrať. Pritom sa nejedná o nič zložitého.

Semiačka nie len paprík, ktoré sme vysiali v januári, ale aj paradajok máme z vlastnej úrody, tak ako sa to robilo voľakedy. Najkrajšie plody sme nechali dozrieť a semiačka z nich odložili.

Používame sadbovače, pretože v nich sa korienky priesad neprepletú, takže sa nepoškodia pri sadení do záhona. Substrát je menej výživný, ako pestovateľský, takže to núti mladé rastlinky hnať viacej korienkov, aby sa k živinám dostali 😉

Takže Olinka nasypala substrát do sadbovačov, mierne ho utlačila a urobila drobné jamky na semienka rajčín. Každé vložené semienko prikryla jemnou vrstvou substrátu a zavlažila orosením z rozprašovača. Tým sa nevyplavia jemné semienka zo substrátu, ako pri polievaní z malej konvičky.

výsev rajčín

Prvé dni by mali byť semená paradajok prikryté buď potravinárskou fóliou s pár malými otvormi pre vetranie alebo plastovým priesvitným krytom. Tento mikroskleník vytvorí mikroklímu, v ktorej semienka lepšie klíčia. Nezabudnite pravidelne ale opatrne zavlažovať a sadbovač umiestnite na okno otočené na juh. Klíčiace rastliny potrebujú veľa svetla a dosť tepla. Ak majú málo svetla, priveľmi sa vyťahujú za slnkom a ich stonky sa oslabujú.

Vyklíčené paradajky potrebujú asi dva mesiace, aby boli dosť veľké pre sadenie do záhonov vonku. V závislosti od aktuálneho počasia prichádza tento čas v máji. Už sa tešíme, ako pôjdu rajčiny spolu s paprikami opäť pod stromy do D-éčiek, ale aj do vyvýšených záhonov, ktoré už máme obidva.

 Zanechať komentár

Môžete používať tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.