web analytics
júl 212015
 
vlaňajšia úroda

Leto je skvelé obdobie. Chutná a čerstvá zelenina je dostupná takmer v neobmedzenom množstve a nekonečnej pestrosti druhov. V kombinácii s inými potravinami máme k dispozícii nespočet druhov ľahkých jedál, plných nie len vitamínov a minerálov, ale aj vlákniny. Stačí sa poprechádzať po záhrade a pooberať z kríkov čerstvé plody. Alebo zájsť ráno na miestny trh. Ale ani to nemusí byť jediná možnosť, ak nedisponujete vhodnou záhradou.
 

Niekoľkokrát sme písali o možnosti pestovať si svoju zeleninu aj priamo v byte, na balkónoch alebo okenných parapetoch, otočených na južnú stranu. A teraz je práve obdobie, kedy dozrievajú balkónové paradajky a papriky. Ich pestovanie je veľmi jednoduché, od vypestovania priesad to zvládnete sami. Stačí použiť kríčkové odrody, určené pre pestovanie v truhlíkoch a kvetináčoch, ktoré sa bežne používajú na balkónové kvety. Ani s opeľovaním balkónových rajčín nemusíte mať starosti. Ak sa k nim nedostane hmyz, postará sa o to vietor.

Paradajky

Na obrázku je truhlík 40 cm, ktorý po úspešnom vyrastení paradajok do tejto veľkosti má teraz svoje miesto na severozápadnom parapete okna v paneláku. A aj tu plody rajčiakov vyrastajú a dozrievajú. V 40 cm truhlíku sú tri rastliny, pre istotu sú k nim narazené paličky z halúzok stromu zo záhradky. V 60 cm truhlíku môžete pestovať až 5 rastlín cherry paradajok. Okrem sveta samozrejme balkónové paradajky potrebujú pravidelnú zálievku a zvládanie letných horúčav podporíte použitím hydrogélu pri ich presádzaní.

Ranajky

Trocha starostlivosti na jar o priesady a neskôr pravidelné polievanie vám umožní v lete ráno si vyjsť na balkón a odtrhnúť si pár malých chutných a voňavých paradajok. Najskôr za hrsť, pozdejšie za misku rajčín máte každý deň na raňajky, skvele chutia s domácim kváskovým chlebom. Pre bežnú rodinu stačia tri či štyri truhlíky s paradajkami. Ak ich doplníte dvomi truhlíkmi s paprikami, máte skvelé a zdravé raňajky každý deň celé leto.

A nemusíte chodiť ráno na trh, nemusíte nikomu nič platiť. Stačí po rannej sprche zájsť na balkón. A aj jedlý balkón urobí veľkú parádu medzi ostatnými balkónmi na bytovke.

 Zanechať komentár

Môžete používať tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.