Vo štvrtok si stromky neobjednávajte

Aspoň nie cez internet z nejakého shopu. A určite nie, keď je na víkend hlásená predpoveď počasia teplo a slnečno. A už vôbec nie, ak máte radi svoju záhradu, tešíte sa na nové ovocné stromy a nechcete ich trápiť skôr, ako ich zasadíte do záhrady. A táto rada platí nie len pre sadenice ovocných stromov, ale aj pre kríky a kvety. Skrátka si neobjednávajte živé rastliny zo shopu vo štvrtok.


Mohli by vám ich totiž poslať hneď na druhý deň, teda čo najskôr, tak ako sa posielajú fotoaparáty, náradie do domácej dielne alebo akýkoľvek iný tovar. Predajcovia sadeníc v eshopoch myslia totiž v prvom rade na seba. Okamžite zabaliť, expedovať.

A keď objednávku cez internet vytvoríte vo štvrtok, v piatok vám vaše vysnené sadenice zabalia, zavolajú kuriéra, ten si ich popoludní vyzdvihne a odvezie do skladu.

lumigreen-balik

A tam počkajú do nedele večera, kedy pokračuje expedícia všetkých balíkov. A v pondelok vám zavolá váš kuriér, že má pre vás zásielku. Suchých stromčekov.

Prostokorenné sadenice by mali byť von ze zeme čo najkratší čas. Ale ani rastlinky v malom kvetináči nemusia dobre znášať víkend na ceste. Keď sa pôda oddeľuje od kvetináča, je už dávno suchá. Predpokladať, že predajca sadeníc stromov nepošle balík v piatok popoludní, ale nechá rastliny u seba v optimálnych podmienkach a odošle ho až v pondelok (veď aj on si zaslúži voľnú nedeľu) asi nemôžeme.

Preto odporúčam každému, kto robí objednávku koncom týždňa alebo objednáva rastliny, ktoré ešte nie sú na sklade, aby urobil v objednávke poznámku „Neposielať v piatok“. Maximálne tak skrátite dobu, kedy sú korene mimo pôdy a zvýšite šance na zakorenenie stromčeka vo vašej záhrade. Samozrejme za predpokladu, kedy obchodník nezabalí balík v piatok ráno a takto ho nechá čakať na kuriéra do pondelka…

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.