Klasické pokrmy: Prečo sa mi nedarí upiecť koláč rovnako, ako ho robila babička?

Opatruje ako poklad rodinný recept a máte pocit, že keď sa do prípravy takéhoto pokrmu pustíte, nejako už to nie je ono? Skrátka sa vám nedarí dosiahnuť tú chuť, ktorú si pamätáte z detstva? Príčinou je vývoj nielen našich chutí, ale aj surovín.


Dnes sledujeme moderné trendy

Ako variť klasické jedlá alá naše babičky tak, aby vyhoveli zdravšiemu životnému štýlu? Chceme predsa sledovať moderné trendy v kuchyni a variť s menším podielom tuku a cukrov a väčším podielom zeleniny a pritom nezabudnúť všetko dobré, čo nás naučili naše babičky. Predovšetkým musíme uviesť na pravú mieru časté tvrdenie, že kuchyňa našich babičiek bola nezdravá. Naopak naši predkovia jedli v mnohých prípadoch zdravšie ako my. Ako to?

Mäsité pokrmy sa servírujú len občas

Mäso v dobách babičiek bolo na jedálnom lístku len občas, napríklad raz za tri dni. Išlo skôr o sviatočné jedlo. Pokiaľ išlo o tučné mäso, varilo sa pre celú rodinu, takže na jednu hus s masťou sa nakoniec zišlo trebárs šesť ľudí. Vo veľkej miere sa jedli najrôznejšie kaše, napríklad z pšena alebo pohánky, kde o ich prospešnosti zdraviu nemusíme vôbec pochybovať. Babičky väčšinou boli zvyknuté pri varení vystačiť s málom a nakŕmiť veľa hladných krkov za málo. Stavili na jednu základnú surovinu, ktorú okorenili. V zásade jedinými kalorickými bombami boli múčniky.

Stavte na poctivé suroviny

Ako variť dnes podľa našich babičiek? Predovšetkým stavte na poctivé základné suroviny. Ukážeme si to na úplne najobyčajnejšom jedle, zemiakoch uvarených v šupke. Predovšetkým si vyberte kvalitnú odrodu zemiakov, vyskúšajte si, ktorá vám bude najviac chutiť. Do hrnca pri varení potom pridajte okrem rasce aj bylinky a strúčik cesnaku. Zemiaky získajú chuť a vôňu. Potom stačí postaviť misku dymiacich zemiakov na stôl, každému stravníkovi ľahko osolený tvaroh a dobré jedlo je na svete.

S dobrým jedlom ušetríte

Problém ale je, keď nemáte kvalitnú východiskovú surovinu. Nevýraznosť chuti musíte doháňať najrôznejším umelým korením. Zaobstarať kvalitné suroviny pre kuchyňu po vzore našich babičiek ale môžete aj v supermarkete, len je nutné si starostlivo vyberať. Nebrať to najlacnejšie, čo sa ponúka. Rozdiel je často pár korún a výsledok je úplne odlišný a oplatí sa. Kvalitného jedla zjete menej a pochutnáte si na ňom, nejde o prázdne kalórie z náhradiek. Nebudete mať po dvoch hodinách potrebu vysávať chladničku, pretože budete sýti. Takže ušetríte.

Stávka na preverenú kvalitu

Ovšem dobre uvariť zo súčasnej ponuky surovín nie je problém, musíme si ale vedieť vybrať. Tajomstvo spočíva v poctivosti surovín. Je lepšie vybrať dobre vykŕmené kurča z miestnej farmy, než lacnejšie z veľkochovov. Prečo Talianom stačia k cestovinám len paradajky, cesnak a olivový olej? Pretože dávajú prednosť svojim vlastným kvalitným cestovinám, ktoré si sami vyrábajú, používajú vyzreté paradajky, kvalitný cesnak a olej. Ako zachovať chuť klasických tradičných jedál aj v súčasnej dobe? Voliť len preverené suroviny so zárukou kvality. Maximum vecí si pripravovať doma.

Na vine môžu byť suroviny

Ak vám vaša babička odovzdala skvelý recept na bábovku a vám sa cez mnoho márnych pokusov nie a nie podariť upiecť sladkosť rovnakej kvality, nemusí byť nutne na vine len vaša kuchárska nešikovnosť. Kvalita múky nie je na rovnakej úrovni ako pred päťdesiatimi rokmi, kedy sa ju vaša babička učila piecť. Zmenili sa odrody pšenice, ktoré sa pestujú, aj technológie jej spracovania. Rovnako tak kvalita ďalších surovín ako trebárs masla, je iná. Preto aj cesto má iný charakter a zákonite aj výsledok pečenia vyzerá trochu inak ako kedysi. Vychádzať treba aj z toho, že vtedy ľudia dávali prednosť hutnejšej kuchyni.

Letá praxe nám ukážu cestu

Aj tradičné slovenské recepty je treba prispôsobovať modernej dobe. Tým však nemám na mysli nahrádzanie pôvodných ingrediencií ála Babica, kedy z dobrého receptu nakoniec vznikne naprostý paškvil, ale jednoduché rady a triky, ktoré si vyskúšame sami. Platí o nich, že najlepšie sú tie, ktoré si preveríme rokmi praxe. Práve preto sú tak cenné recepty po babičke. Patria k skutočným rodinným pokladom, ktoré si môžeme na základe svojich skúseností doladiť. Ostatne aj vaša babička si po svojej predchodkyni recepty dozaista upravovala.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.