Prečo nedostať stromky?

Na jeseň v záhrade dopĺňame ovocné stromky a kríky. Či už namiesto tých, ktoré počas roka uschli alebo boli pre starobu odstránené alebo preto, že rozširujeme počet stromov aj počet druhov ovocia. Tak nejak sme si zvykli, že voľnokorenné stromky sa dodávajú po pätnástom októbri, aj to píše väčšina eshopov na svojich stránkach. No skúsili ste tento rok v polovici októbra nejaké stromky kúpiť cez internet alebo aj v kamennej predajni? Kam sa stromky podeli, prečo nie sú v predajniach?


Ani v eshopoch ani v obchodoch stromčeky nie sú. Ani v malých ani vo veľkých. Darmo vyplníte objednávku, urobíte z košíka objednávku. Treba čakať. Vraj po prvom novembri budú. Obchody sú prázdne. A čas ide.

To budeme fakt sadiť stromy v polovici novembra? Aj sa ujmú? A ako je možné, že ich nemá nikto? Vo mne to evokuje, že je snáď jeden jediný dodávateľ pre všetkých predajcov. Že možno všetky odrody stromčekov sú celkom iste patentovo chránené a ani ich nemôže hocikto namnožiť a pestovať. Čert aby zobral túto vychytralosť s duševným vlastníctvom.

stromy

Nakoniec opäť skončíme tam, kde sme pred mnohými rokmi začali. Sami si budeme množiť, pestovať a vymieňať sadenice stromčekov, bez toho, že by sme nakupovali na internete a v obchodoch. Možno nebudú tak rýchlo po vysadení rodiť, ale na druhej strane vydržia viac, ako len dvadsať rokov. Udržíme si tak nie len schopnosť produkovať ovocie, ale aj obnovovať sady a nestratíme schopnosť množiť genetický materiál.

Lebo mám pocit, že komusi ide práve o to, aby sme menej pestovali doma a viac kupovali z dovozu. A to sa mi ani v najmenšom nepáči.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.