Šimon Plánička sa vracia!

Kto by si nepamätal mladého a nádejného poľnohospodára a jeho metódu zvyšovania dojivosti kráv zo komédie Slunce, seno, jahody. Po rokoch sa metóda vracia. Pravda, jej nositeľ už nie je mladý a fešný a zvyšuje sa úžitkovosť sliepok! Čo však ostáva, je podstata Pláničkovej metódy, ktorá je rozvinutá a zdokonalená. Nie, nežartujem, ja nie.

 


Po toľkých rokoch sa nikto nemôže čudovať, že súčasný Šimon Plánička už nie je svieži, ambiciózny a nebojácny mladík-študent, ale starý, smutný a zatrpknutý človek už dlhé roky na dôchodku. No keďže podstata metódy je stále rovnaká, rovnaké je aj vybavenie, používané na jej realizáciu.

A tak sa na konci domu nášho suseda, kde už len stará nevzhľadná prístavba smrdí alkoholom, maskovaná zápachom z nakláňajúcej sa latríny a niekedy aj dymiacej údiarne a na konci radu „stavieb“ stojí klietka na sliepky, ktorú keby videli ochrancovia zvierat a odporcovia komerčne produkovaných vajec v obohatených klietkach, vešajúci svoje plagáty pred predajne potravín a bojujúci za práva šťastných sliepok, hrôzou by onemeli, objavil sa zosilňovač, reproduktorové bedne a ako zdroj signálu v pracovné dni po letnom slnovrate rádioprijímač, cez víkend hudobný prehrávač.

Keďže rušiť nočný kľud sa nepatrí, to nášmu „Šimonovi“ vysvetlili v stredu ráno o pol šiestej pred vypnutým krovinorezom policajti, tak podpora znáškového procesu sliepok začína zásadne až po siedmej hodine rannej v pracovné dni a v nedeľu úderom šiestej hodiny rannej. A zrejme podľa potreby požadovaného množstva vajec ten-ktorý deň, zrejme podľa požiadaviek rozpisu z kuchyne domácej panej Pláničkovej, trvá do poludnia a niekedy aj do večerných hodín.

Keďže každý experiment vyžaduje istý čas na posúdenie, v súčasnosti nie je možné výsledky tohto konania vyhodnotiť, to až s odstupom času.

Plánička. Šimon Plánička dnes

Na obrázku vpravo je v súčasnej podobe nebojácny experimentátor z čias, kedy neohrozene vstúpil na cudzí pozemok, rušiac domovú slobodu a pokúšal sa opraviť nelegálne potrubie, ktorého „porucha“ mu bránila nelegálne vypúšťať akési alkoholové šťavy na permakultúrne pestované biorastliny. Toto hrdinstvo a odvážne nasadenie uprostred letného dňa už oceňuje Polícia aj príslušné úrady.

Zrejme sa ale jedná o problém kombinácie staršieho veku a vysokých letných teplôt a posudzovanie takýchto stavov už zrejme nie je v kompetencii orgánov činných v trestnom konaní, ale vyžaduje si špecializáciu po odbornom šesťročnom náročnom štúdiu. Pre vyššie uvedené orgány je však na mieste otázka, či nie je všeobecným ohrozením vedenie motorového vozidla osobou, ktorá nerozozná v úspešnej filmovej komediálnej sérii vtip a humor od reálnej skutočnosti.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.