Aj vám mačky robia škodu?

Mnoho ľudí považuje mačky za prítulné zvieratká, ktoré vedia potešiť a navyše chytajú myši. Že preto sa chovali voľakedy na vidieku v každom dvore. A odsudzujú ľudí, ktorí s nimi túto lásku k malým dravcom nezdieľajú, ba dokonca im ubližujú. Keby sme však mali dôsledne dbať na platné zákony a vynucovať ich dodržiavanie vrátane náhrady škody, majitelia mačiek by sa nedoplatili. Na ktorej strane ste vy? Chováte mačky alebo ste mačkami susedov obťažovaní?


Samozrejme musíme odlíšiť chov mačiek v paneláku, v byte oddelenom od ostatných ľudí. Ak majiteľ takúto mačku nechodí venčiť a poskytne jej všemožný komfort vo svojom byte, tak jediný, komu môže takáto mačka alebo kocúr robiť zle, je sám majiteľ. A pre ostatných je úsmevné sledovať programy o chovateľoch v televízii, kde si bezradní ľudia, ktorým mačky doma vládnu, pozývajú odborníkov, aby im poradili, ako zvládnuť „zlé“ správanie sa mačky a zabránili očúravaniu stien, trhaniu kobercov či ničeniu nábytku a nebodaj agresívnemu správaniu. Pretože si o prirodzenom správaní týchto zvierat nič nenaštudovali a chovajú sa k nim, ako k svojim deťom. A oni sa rovnako, ako ich rozmaznané deti, chovajú k svojím „pánom“.

Problémy medzi susedmi vznikajú na vidieku alebo v mestských častiach, kde ľudia žijú v rodinných domoch, obklopených väčšími či menšími záhradami. Často je mačka jediný živočích na celom pozemku, hospodárstvo sa zredukovalo na kosenie trávnika do golfovej výšky a myši sa dajú vidieť tak v predajniach zoochovu. Keď nie je mačka takéhoto „chovateľa“ trvale v dome, nerešpektuje hranice podľa katastrálnej mapy ani ploty a využíva pre svoj život viacero pozemkov. Pritom pod pojmom „život“ si musíme predstaviť nie len potulky a hľadanie partnera na párenie, ale aj vykonávanie potreby.

Na tú mačky vyhľadávajú sypké a suché miesta. Ako napríklad záhony, nezriedka s čerstvo vysiatou zeleninou. Mačku nezaujíma, že na hriadke ste včera vysiali mrkvu, vyšpiní sa na ňu a trus často zahrabe. A máte po mrkve, minimálne na časti záhona. A zajtra?

Podstatou problému nie je len to, že ste minuli svoj často obmedzený čas a energiu aj osivo, ale úrodu zberať nebudete, teda buď budete menej jesť alebo si musíte chýbajúcu dokúpiť na trhu alebo v supermarkete, pričom rozdiely v kvalite medzi kupovanou zeleninou a tou vami vypestovanou sú veľmi markantné. Najväčším problémom je prenos nákazlivých chorôb z mačky na človeka prostredníctvom trusu, pričom sa nejedná len o očkovateľnú besnotu, ale omnoho nebezpečnejšiu toxoplazmózu. Vnútrobunkový parazit nespôsobuje len krátkodobé zdravotné ťažkosti, vraj mení aj povahu nakazeného človeka toxoplazmózou, okrem iného mu mačací trus nesmrdí, ale vonia, je nebojácny až nezdravo smelý a drzý, ignorujúci nie len zákony ľudské, ale aj prírodné. U žien môže spôsobovať neplodnosť, u tehotných potraty.

Zárodky toxoplazmózy z trusu mačiek môžu vo vlhkej zemi prežívať aj rok. Vy máte zeleninové záhony, pracujete s pôdou, pestujete si potraviny… a nakazíte sa od susedovej mačky, ktorá si toaletu spraví z vášho políčka. Že máte používať rukavice a ruky aj zeleninu si umývať? Vy máte niesť následky (ne)konania nezodpovedného suseda?

Naše zákony stanovujú zodpovednosť za chované zviera na majiteľovi. Aj spôsobenú škodu. Tou je napríklad strata času a osiva pri opakovanej sejbe. Kým nakazenie konkrétnou mačkou sa dá ťažko dokázať, poškodzovanie záhonov už áno. Zastreliť mačku? Otráviť ju? To nám zákony nedovoľujú. Ako sa teda brániť? Naše zákony nám všeobecne zakazujú sa účinne brániť proti všetkému a každému, hoci máme zákony, ktoré agresorovi zakazujú konkrétne konania pod hrozbou trestu. Lenže ani ten nedostanú. Aké je východisko z takejto situácie?

Nedávno som v obľúbenom záhradkárskom obchode kupoval prípravok proti škodcom, proti ktorým nám ešte zákony nezakázali takto postupovať. A pochválil som sa fotkou nášho nového psíka, ktorý má okrem iného aj odháňať cudzie mačky. Radšej budem zbierať po záhrade hovná po jednom svojom psovi, ako desiatkach cudzích a nebezpečných mačkách. A predavač mi povedal, že by som neveril, koľko ľudí sa sťažuje na správanie sa mačiek, ale najmä arogantných majiteľov mačiek v susedstve a hľadajú prípravky, ktorými by im zabránili chodiť na ich pozemok a likvidovať záhony alebo trávnik.

Najčastejšou výhovorkou aj našich susedov je, že mačku nie je možné ustrážiť v tom, aby opustila pozemok majiteľa. Nie je to pravda! Zákon stanovuje povinnosti chovateľa a jeho zodpovednosť za život a zdravie chovaného zvieraťa aj za škodu, ktorú spôsobí inému. Ak teda sused bude žalovať mňa za zabitie jeho mačky, ja zažalujem jeho za to, že nespravil všetko, čo bolo v jeho silách, aby život mačky ochránil pred nástrahami. A spojím sa hoci aj so Slobodou zvierat. Lebo neochrániť chovanú mačku, hoci viem, že obaja susedia aj ostatní v ulici majú psov, ktorí mačky „zbožňujú“, je chrapúňstvo a nezodpovednosť.

Keď chová niekto mačku, mal by mať vysoký hladký plot alebo vysoký pletivový plot so šikmým zakončením dovnútra, aby mačka plot nepreliezla a nevystavil ju nebezpečenstvu tam vonku. Ak nie je ochotný investovať do oplotenia, nemá chovať mačku. Kto che mať opicu, musí mať aj na banány. Alebo nech vybuduje voliéru, dostatočne veľkú pre svoj počet mačiek. Prípadne ju chová celoročne zatvorenú v dome, ako mestskí ľudia v paneláku. Keci o tom, že niečo z toho nejde, sú výhovorkou arogantného, nie argumentom vzdelaného. Majiteľ mačky je plne zodpovedný za škodu, ktorú spôsobil inému na jeho zdraví alebo majetku aj na svojom zvierati. Najmä ak verejne deklaruje, že niekoľko jeho mačiek už nežije a preto musí každý rok kupovať nové mačiatka. Nevie sa o ne starať, je neschopný a svojím zavinením zapríčinil ich smrť pod kolesami auta na ulici, v pasci na líšky či psom na inom pozemku.

Je načase týmto nezodpovedným ľuďom pripomenúť aké sú ich povinnosti a naše práva. Dnes mačky nechodia loviť myši, nanajvýš tak ulovia nejakého spevavého vtáka a tie sú ocenené spoločenskou hodnotou. Ulovenie drozda čierneho doma chovanou mačkou nie je „prírodný jav“, keďže je chovaná granulami alebo mačacími konzervami, ale túto stratu treba chovateľom mačiek vyčísliť a požadovať ich náhradu. Prirodzené by to bolo len vtedy, keby vtáka žijúceho voľne v prírode ulovilo zviera, žijúce voľne v prírode. A takým rozhodne nie je túlavá mačka nezodpovedného chovateľa. Poľovníci majú na túlavé psy a mačky jasný názor a uplatňujú jasné postupy. A zahynutie mačky v lese je jasnou vinou a zodpovednosťou majiteľa, ktorý chová mačku tak, že ju neochráni a vystavuje ju nebezpečenstvu.

O škodách spôsobených mačkami zo susedstva sa veľmi nehovorí. Ani o ich často arogantných majiteľoch a ich správaní sa voči susedom, ktorí o návštevy ich mačacích miláčikov nestoja. No škody na majetku ale najmä na zdraví ľudí sú často veľké a ich riešenie stojí nemalé peniaze.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.