Správna vlhkosť v každom období

Väčšine ľudí sa vlhkosť vzduchu spája s problémami. Avšak je potrebné si uvedomiť, že vlhkosť vzduchu v určitom rozmedzí je pre zdravý život človeka a bývanie nevyhnutná. Problém je to vtedy, keď je vlhkosť príliš vysoká alebo príliš nízka. Oboje sa ale dá celkom jednoducho vyriešiť.

O prístroje na úpravu vlhkosti vzduchu som sa začal zaujímať koncom leta. Ako som už spomínal, na jar sme kúpili záhradu s kamenným domom. A hoci sme opravili strechu aj elektroinštaláciu a upratali v ňom, stále bolo cítiť vyššiu vlhkosť vzduchu. Inštaloval som aj teplomer s vlhkomerom a hoci uprostred leta sa vlhkosť dostala pod 60%, po zvyšok roka osciluje medzi 75 a 85%. A to je veľa. Ako pre dom, tak aj pre nás alebo naše odložené vybavenie pre údržbu záhrady. Bolo jasné, že potrebujeme odvlhčovače vzduchu, aby sme dostali vlhkosť pod kontrolu a nemuseli sa obávať jej deštrukčného vplyvu.

slim

Úplne opačný problém nás trápi doma. Bývame v paneláku a vykurovanie je teplovodnými radiátormi z kotolne na sídlisku. Čo znamená v zime suchý vzduch. Hoci pravidelne vetráme. Málokto si to uvedomuje, že v takom príbytku nás oveľa viacej smädí. Vydýchame do suchého vzduchu viac vody v dychu, ako keď má vzduch optimálnu vlhkosť medzi 40 a 60%. A musíme teda piť viacej vody. Takmer okamžite sme si to uvedomili, keď sme problém suchého vzduchu vyriešili. „Babské rady“ odporúčajú prehodiť mokrý uterák cez radiátor, ale to predstavuje dva problémy. Hrdzavenie radiátora a zhoršené vykurovanie bytu. Takže skutočné riešenie suchého vzduchu v bytoch predstavujú zvlhčovače vzduchu.

cisticazvlhcovac

Ľudia sa často zabúdajú zavčasu napiť. Ak nemajú pravidelný rituál pita čaju alebo čistej vody v určitých častiach dňa, ľahko dôjde k dehydratácii organizmu, ktorú sprevádzajú bolesti hlavy, zníženie koncentrácie a tiež menší pracovný výkon. Nie len na pracovisku, ale aj doma, ak pracujete z domu alebo riešite nejaký svoj projekt.

Suchý vzduch predstavuje aj ďalší problém. A to zvýšené vírenie prachu v byte. A to si zase vyžaduje viacej úsilia, venovaného upratovaniu. Alebo použiť čističky vzduchu. Najmä ak sa v domácnosti stretávajú deti aj fajčiari.

Odchýlka od optimálnej vlhkosti vzduchu nie je zanedbateľný problém. S vysokou relatívnou vlhkosťou vám pomôže napríklad Olimpia Splendid odvlhčovač, s nízkou zase zvlhčovače vzduchu. Zaistíte si tak správnu vlhkosť vzduchu vo svojom príbytku v každom ročnom období.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.