Ovzdušie v Ostrave

Pred dvadsiatimi piatimi rokmi som často cestoval do Ostravy alebo cez Ostravu. Pamätám si, aké to bolo pochmúrne mesto s nie veľmi čistým vzduchom. „Oceľové srdce republiky“, ako ho prezývali papaláši, neveľmi dbali na zdravie ľudí, zaujímali ich tony uhlia a tony ocele. Nedávno som Ostravu navštívil opäť. Čo sa zmenilo?


Hneď som si všimol, že v ovzduší je menej prachu. Na jednej strane zníženie priemyselnej produkcie a ťažby uhlia a na druhej masívne investície do zníženia emisií súčasných podnikov zrejme prináša svoje ovocie. Ostrava je čistejšie mesto a peniaze vložené do ekologie prinášajú svoje ovocie. Tieto zmeny nie sú skokové a možno ich nevidno na prvý pohľad. Kto však, tak ako ja, navštívi mesto Ostrava raz za čas, si postupné zlepšovanie pomerov v ovzduší musí uvedomiť.

Časť znečistenia však nieje produkovaná samotnou Ostravou, ale má ho na svedomí prúdenie vzduchu. Vetry prinášajú mnoho nečistôt v ovzduší z Poľska. Vietor nepozná hranice. A tak hoci magistrát mesta Ostrava robí všetko pre to, aby jej obyvatelia mohli žiť zdravo a mohli dýchať čistý vzduch, nie je to len otázka vedenia mesta.

Pretože Ostrava to nie sú len priemyselné podniky, huty či bane a obchodné a nákupné centrá. To sú aj staršie bytové domy a rodinná zástavba. A to všetko tiež vplýva na znečistenie ovzdušia v Ostrave.

Lokálne vykurovanie kotlami na tuhé palivo môže výraznou mierou ovplyvniť kvalitu vzduchu a mieru jeho znečistenia. V ovzduší sa totiž nachádza nie len prach, ale aj oxid uhoľnatý (CO), oxidy dusíku (NOx), oxid siričitý (SO2), amoniak a podobne. A ten sa tam dostáva spaľovaním odpadu. Aj starý nábytok ako palivo môže byť zdrojom znečistenia. Fenoly a laky, použité pri výrobe nábytku, sa spaľovaním dostávajú do vzduchu a otravujú ho. Rovnako ako plasty, použité na kúrenie. Na prvý pohľad je to lacné palivo, na druhý pohľad ale pridrahé teplo, ktoré ohrozuje ľudí, ktorí takto ušetrili.

Nemusíte byť obyvateľom mesta Ostrava, aby ste mohli urobiť niečo pozitívne pre zmeny v ovzduší. Inšpirovať sa môžete na webe www.dychamproostravu.cz

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.