Kto neprežije delta variant?

To sú prognostici takí dobrí alebo plánovači takí svedomití? Tretia vlna ochorenia sa blíži, bude onedlho tu a v polovičke septembra bude republika opäť paralyzovaná vládnymi opatreniami, pretože tu máme vládu (komu?) ľudu. Pálčivou otázkou najmä diskusií v internetových médiách je, kto (ne)prežije delta variant korunky a kto sa cíti ohrozený.


Imperatívom dňa je očkovanie, občas mám pocit že bez ohľadu na to, čo to stojí. Alebo čo to bude stáť v budúcnosti? A spoločnosť je opäť rozdelená. Na očkovaných a na neočkovaných. Namiesto spolupráce jedni nadávajú na druhých, to je také slovenské. A vypočítavajú počty budúcich mŕtvych. Zbytočne mŕtvych.

Zástupcovia očkovaných, krikľúni v diskusiách, ktoré si museli predplatiť, aby mohli prejaviť svoj názor, nadávajú nezaočkovaným, že kvôli nim nebudú môcť chodiť do divadla, na futbal, na kávičku alebo na výlet. Moc mi to hlava neberie. Veď ak nám oficiálna kampaň tvrdí, že vakcína je sloboda, tak prečo by zaočkovaný jedinec nemohol chodiť medzi nezaočkovanou populáciou vysmiaty od ucha k uchu, ak mu nič nehrozí? Niektorí dokonca majú pocit, že po očkovaní proti covid-19 sú nesmrteľní.

Alebo je to trochu inak? Vraj po zaočkovaní môže jedinec korunku dostať, ba dokonca menej ako polovica z nich môže byť infekčná pre okolie, ale vakcína chráni pred istou smrťou alebo ťažkým priebehom ochorenia a pobytom v nemocnici. Potom ale nechápem, prečo by vakcinovaní mali mať nejaké úľavy z obmedzení alebo výhody proti nevakcinovaným, bez ohľadu na to, že to zaváňa porušovaním ústavy a občianskych práv a slobôd, nota bene v demokracii, ku ktorej sa Slovensko hrdinsky hlási ústami ústavných činiteľov nie len po každých a všetkých voľbách. V takom prípade musia obmedzenia na prenos nákazlivej ľudskej choroby platiť pre každého, či už očkovaný je alebo nie je.

Krikľúnski zástupcovia zásadných odporcov v tých istých diskusiách zase argumentujú, že sa celý život starajú o svoje zdravie, takže majú dobrú imunitu a prípadný covid zvládnu aj bez experimentálnej vakcíny, po podaní ktorej sa človek nemôže sťažovať na vedľajšie účinky, lebo to podpíše pred vpichnutím látky, o ktorej veľa nevieme.

Vakcínu obhajujúci platiaci diskutéri (v minulosti boli diskutéri v prospech niekoho skôr platení, než platiaci, však?) strašia, že keď odrátame milión očkovaných, milión prirodzene odolných a milión prekonavších predchádzajúce varianty a mutácie covidu-19, tak všetkým ostatným hrozí smrť, ktorej bude predchádzať zbytočné obsadzovanie lôžok v nemocniciach, na ktoré sa nedostanú ťažkí onkologickí a kardiovaskulárni pacienti a preto budú umierať aj bez covidu. A doteraz to bolo inak?

Takže dva milióny mŕtvych? Lebo ich imunita nezvládne delta variant covid-19 a neboli očkovaní? Takže smrtnosť 100%? To fakt?

A tých milión, čo prekonali predchádzajúce verzie kovidu, tí svoju imunitu získali ako? Tým, že zomreli na túto chorobu? A čo s tým má to, že jeden nakazený nakazil 1,2 ďalších a v delte to bude 1,6 či koľko sa vyhrážajú? A koľko je vlastne smrtnosť kovidu? 1 percento? To z dvoch miliónov nezaočkovaných predstavuje koľko? 20 tisíc ľudí? A koľko ich umrelo vo vlne jeseň 2020-jar 2021?

Pred tým, než nás začali v médiách strašiť počtom mŕtvych každý deň, tak na Slovensku umieralo priemerne asi 85 ľudí denne na všetky choroby, úrazy, nehody a vraždy. Len sa o tom nehovorilo, vedeli o tom len príbuzní a hrobári. Cca 600 týždenne, 2400 mesačne. Smrť je prirodzenou súčasťou života, inak sa život nikdy nekončí. Treba si na to zvyknúť a počítať s tým. Že je to cynické? Taký je život.

Postoj veriacich

Fascinuje ma postoj veriacich, ktorí sa pravidelne nechávajú vidieť v kostoloch a omieľať to svoje „buď vôľa tvoja“ a potom nedokážu prijať smrť svoju ani blízkeho, hoci je to vôľa ich Pána. Tí by mali prví veriť, že ich Pán ochráni nie len pred chorobou, ale aj pred predčasnou smrťou. Nuž a keď ich Pán povolá k sebe, mali by poslušne poslúchnuť a nekopať nožičkami okolo seba a na nete do klávesnice a oponentov. A to sa väčšina občanov Slovenska hlási k nejakej forme kresťanstva. Či je to všetko len banda pokrytcov?

Nikto nemôže predpokladať, že sa teraz nakazia všetci nezaočkovaní. Ale ani to, že sa nikto so zaočkovaných nenakazí. A rovnako nikto nemôže tvrdiť, že zaočkovaných nakazia len nezaočkovaní. Tak isto nezaočkovaného môže nakaziť infekčný zaočkovaný, len pri tom nezomrie (ako včelička, keď vypustí svoje žihadlo).

Právo na dovolenku

Mnohí najmä mladí si často zamieňajú pojmy. V odbornej terminológii sa to označuje „(ne)chápe význam pojmov“ a mnohých to stojí nie len vodičský preukaz alebo zbrojný preukaz, ale aj pracovné miesto. Takže „právo na zahraničnú dovolenku“ – ako si mnohí vysvetľujú slobodu cestovať je podľa mňa len „možnosť zahraničnej dovolenky“. A vynucovať si očkovanie zvyšku populácie len preto, aby som ja mohol cestovať do Turecka či Tunisu alebo Maledív je choré a sebecké.

Covid nám ukázal, že si ako ľudstvo žijeme nad pomery. Príliš cestujeme, príliš utrácame, príliš veľa luxusu užívame. Kedysi na Jadran dostalo len zopár šťastlivcov a vyvolených, aj to najskôr po troch, skôr piatich rokoch. Zvyšok na Domašu alebo Šíravu, ostatní na rybník v susednom okrese. Pod stan, v lepšom prípade do zrubu, šikovní si vyrobili obytný príves za auto. Pravda, fotilo sa na film, snímkami sa šetrilo a fotky sa ukazovali po mesiaci kolegom v práci alebo priateľom v obývačke. Nikto nepotreboval byť hviezdou internetu, kam sa odtrepal a čo tam videl. Pretože dovolenka nie je o tom, kde ju prežívate, ale s kým a ako ju prežívate. Hoci na dedine u svojich rodičov, ktorým konečne pomôžete opraviť múrik a nachystať drevo na zimu.

Pri súčasnej kinematografii kľudne aj to kino oželiem a vlastne ani divadlo mi nechýba. Dobré hry majú knižnú predlohu, nebuďte povrchní a niečo si prečítajte. Keď nebudete naháňať nezmysly, aby sa bolo čím chváliť, zvýši vám na užívanie života čas.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.