web analytics
nov 082013
 
ibištek čínky

Aj vám sa zdá, že je v posledných dňoch akási väčšia tma? Možno to bude tým počasím, možno zmenou času a možno sa vám stalo čosi podobné ako mne. Moje čínske ruže sa proste rozhodli, že všetko svetlo v našej obývačke bude ich. Od jari do jesene svojimi výhonkami zapratali celé okno. Svietiť v izbe celý deň sa mi teda rozhodne nechcelo a tak prišli na rad nožnice. No a odrazu sa u nás rozvidnelo.

 

 

 

Čínske ruže alebo ak chcete ibišteky čínske mám už dlhé roky. Pravidelne som ich zvykla letniť na balkóne. Nádherne kvitli a počas pobytu vonku na slniečku sa tak nabili energiou, že mi na jeseň po prenesení do bytu pokračovali v kvitnutí často až do Vianoc. Ibaže rokmi akosi narástli. Na balkón sa zmesí maximálne jedna. No a tie ďalšie dve sa musia uspokojiť s celoročným pobytom v obývačke.

Cesta za svetlom

po reze čínskej ruže Ibišteky v obývačke to však nemajú ľahké. Ale držia sa statočne. Aby získali čo najviac svetla, ich výhonky sú niekdy aj meter dlhé. A hoci by som ich najradšej skrátila, neurobila som to. Len som ich starostlivo celé leto polievala a občas trochu prihnojila. A oni kvitli a kvitli až do teraz.

 

Lacná opora ku kvetom

Keď však začala byť v izbe akási tma, došlo mi, že s tým treba niečo robiť. Vzala som teda do ruky nožnice a milým ibištekom urobila krátky jesenný zostrih. No a nebola by som to ja, keby som vzniknutý materiál, pre niekoho možno odpad, nejako nezužitkovala.

Z hrubších koncov výhonkov som odstránila listy a rozstrihala ich na asi tridsať centimetrov dlhé kúsky. Vznikli tak šikovné opory pre orchidey či budúcoročné balkónové paradajky.

Možno aj vám vznikol doma podobný „odpad“ a rovno ste ho vyhodili. Však na čo by vám boli nejaké konáre, že? A možno ste ho využili ešte zmysluplnejšie než ja. Ak máte nejaké tipy, čo s ostrihanými vetvičkami, sem s nimi. Šikovných nápadov nikdy nie je dosť.

 Zanechať komentár

Môžete používať tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.