Jahodovo-mätový osviežujúci nápoj

jahody s matou

V záhrade nám konečne dozreli prvé jahody. Nebolo ich síce veľa, sucho urobilo svoje, o to viac sme sa na ne tešili. A čerstvá mäta, rastúca vedľa nich sa mi svojou vôňou priam ponúkala, aby som si z nej natrhala. Bol práve Spln a tak sa tá vôňa nedala prehliadnuť. „Hm, bude skvelý čaj“, pomyslela som si a po chvíli som z nej už mala v ruke peknú kytičku. Ešte jahôdky do vedierka a hurá domov.


Prvé jahody sa u nás doma nijako nespracúvajú. Skôr si ich vychutnávame len tak, samotné. Tie ďalšie, keď ich už je viac, zvyknem pretlačiť ako dreň a zmraziť. Z mäty robím malé kytičky a suším ich zavesené dolu hlavou v kuchyni na háčiku vedľa sporáka. Zbieram ju postupne, pred každým Splnom a tak máme vždy zásobu na celú zimu.

Po tom, ako sme všetci absolvovali „ochutnávku“, zostalo ešte zopár jahôd vo vedierku. A tak moja zlatá dcéra Lenka dostala nápad, ako zvyšné suroviny zúžitkovať. Vyrobila si farebný, voňavý a ešte k tomu osviežujúci nápoj bez zbytočného cukru a kalórií.

Jednoducho do studenej vody namočila celé umyté lístky čerstvej mäty a do toho nakrájala polovice jahôd. Po niekoľkých hodinách mi nápoj naservírovala a musím povedať, že bol vynikajúci.

jahody s matou

No nevyzerá to úžasne?

Možno si poviete: „Veď je to len obyčajná čistá voda, čo je na tom.“ A máte sčasti aj pravdu. Na druhej strane, pokiaľ sa naučíte piť čistú vodu, veľa tým získate. Je to to najlepšie, čo môžete pre osvieženie svojho tela urobiť. Zároveň sa tým chránite pred škodlivými umelými farbivami a dochucovadlami, ktorých sú plné kupované sladené nápoje.

A pokiaľ ide o cukor, ten je aj v samotných jahodách. A ešte aj s prírodným vitamínom C a železom. Takúto kombináciu v žiadnom ružovom sladkom nápoji „s príchuťou jahody“ v obchode nenájdete.

Tak teda, na zdravie a príjemný zrakovo-čuchovo-chuťový zážitok!

Myšlienka k článku “Jahodovo-mätový osviežujúci nápoj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.