Príbehy liekov

Akosi sme si už zvykli každý zdravotný problém riešiť liekmi. A tak užívame lieky na všetko. Na rôzne bolesti , na tlak, na cukrovku či na cholesterol. Zdá sa nám jednoduchšie zhltnúť tabletku, keď nás bolí hlava namiesto pohára čistej vody, ktorý by nám možno pomohol rovnako dobre a ešte bez nežiadúcich účinkov.


Lieky naordinované lekárom veľakrát ešte kombinujeme s voľne predajnými. Málokto si však uvedomí, ako môžu jednotlivé lieky navzájom reagovať. Že sa ich účinok môže znížiť alebo zvýšiť. V horšom prípade sa môžu prejaviť aj nežiadúce účinky.

Keďže lekár má veľa pacientov, nechceme ho svojimi otázkami o účinku liekov obťažovať. V lekárni tiež stojí rad a tak len vezmeme krabičku s tým, že veď z príbalového letáku sa dozvieme všetko potrebné.

Ak sa však chcete dozvedieť o liekoch a ich účinkoch viac, máte skvelú príležitosť. Štátny ústav pre kontrolu liečiv v Českej republike vydal knižočku s názvom „Príbehy liekov“. Cieľom tejto knižky je zvýšiť informovanosť pacientov o bezpečnom užívaní liekov a zároveň ich povzbudiť v tom, aby sa nebáli na účinky liekov opýtať, či už v lekárni alebo priamo u svojho lekára.

Knižka jednoducho a zrozumiteľne približuje vývoj liekov od byliniek až po chemické látky, ktoré sa používajú v súčasnosti. Vysvetľuje ich pôsobenie v našom tele od podania až po ich vylúčenie, ale aj ich možné vzájomné reakcie. Dozviete sa z nej aj ako prebieha registrácia nových liekov a čo to o recepte, ktorý dostanete od lekára.

Brožúrka je bezplatná a distribuovať ju budú pacientské organizácie. K dispozícii bude aj v knižniciach či na internete. Dokonca aj ako aplikácia pre mobilné telefóny.

Ja som si ju už uložila vo forme pdf a vrelo doporučujem.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.