Minizáhradka vo vreci? Prečo nie!

Nemáte záhradku? Ani balkón? Nevadí! Môžete si prenajať vrece s kubíkom zeminy a pestovať čo len chcete. Lepšie povedané, čo sa vám do toho vreca zmestí. Tak takýto model záhradkárčenia ponúkajú v Prahe. Hovoria tomu „komunitné záhradkárčenie“.


Vrecia sú umiestnené na voľných, nevyužitých a často aj zanedbaných priestranstvách na sídlisku. Ak máte o takúto minizáhradku záujem, stačí zaplatiť poplatok 850 českých korún a môžete začať s výsadbou alebo výsevom. V cene máte zahrnutý nielen substrát, ale aj vodu na polievanie a možnosť použiť spoločné náradie.

Niektoré komunity, v inej časti mesta, ponúkajú prenájom minipozemku zadarmo. Platí sa len za prednášky o pestovaní, využití úrody alebo zakladaní kompostu.

Od jari do jesene tak môžete byť na čerstvom vzduchu a hrabať sa v záhone. Ideálne pre mamičky s deťmi alebo starších ľudí, ktorí sa nudia v paneláku, chcú niečo pestovať a nemajú kde.

Ak je cieľom takejto aktivity skôr pestovanie susedských vzťahov ako zeleniny, plodov sa určite dočkáte. Obávam sa však, že množstvo zeleniny, ktorú si takto dopestujete vám stačiť nebude. A to ani za predpokladu, že vám z nej nič nezmizne. Práve toto by som videla ako najväčší problém.

Alebo je v cene zahrnutá aj strážna služba?

Je síce zaujímavé, že takýto systém záhradkárčenia funguje v New Yorku, v Paríži alebo v Londýne. Len tam je mentalita ľudí trochu iná. U nás však platí: „Iný kraj, iný mrav“. A tak čo nie je pribetónované, to väčšinou „dostane nohy“.

Napriek nedostatkom si myslím, že je to dobrý nápad a ak sa dotiahne do konca, bude z neho viac úžitku ako sklamania.

Myšlienka k článku “Minizáhradka vo vreci? Prečo nie!

  1. Firefox 13.0.1 Firefox 13.0.1 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition

    Presne to isté napadlo aj mne. Práve včera som sa rozprávala s jedným známym, ktorý mi hovoril, že asi dve sezóny obrábal kus pôdy v nejakej záhradkárskej kolónii. Z úrody nikdy nič nemal, lebo ho vždy niekto predbehol. Aj ja pracujem už od minulej jesene na jednom pokuse. Na trávniku pri panelovom dome som pokopala kus zeme, kde som urobila záhon s kvetmi. Tak som teraz zvedavá, ako dlho bude trvať, kým mi tam niečo neukradnú. Minulý týždeň som sa od jednej pani dozvedela, že o pár domov ďalej takto zmizol nedávno zo záhonu rododendron. Také drahé kry ja radšej sadiť ani nebudem. Takže také záhradníčenie vo vreciach so zemou môže byť dobré len na skrátenie dlhých chvíľ, na nič iné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.