Bez glutamanu

Na pultoch obchodných reťazcov sa objavili potravinárske výrobky, ktoré výrazným nápisom dávajú najavo, že v sebe neobsahujú glutaman, o ktorom sú mnohí odborníci aj laici presvedčení, že škodí zdraviu. A výrobcovia teda zareagovali, prestali glutaman vo výrobe používať. Naozaj?



Glutaman sodný je sodná soľ kyseliny glutámovej. Komerčne je dostupný aj pod názvom glutasoľ. Známy aj pod označením MSG (z angl. monosodium glutamate) alebo Vetsin. V potravinárskom priemysle sa používa ako dochucovadlo a prostriedok na zvýrazňovanie chuti pod označením E 621. Najčastejšie ho nájdeme v instantných polievkach a omáčkach, ale aj mäsových výrobkoch či mrazenej zelenine. A tiež ako zložku ochucovadiel. Glutaman sodný aktivuje chuťové receptory jednej z piatich základných chutí – umami.

Glutaman je veľmi často využívaný v ázijskej kuchyni a jeho nadmerné užívanie môže spôsobovať bolesti hlavy alebo zvracanie. Keďže má pridelené značku „E“, tak nie je životu nebezpečný, ak sa používa v primeraných a schválených dávkach. Takže ak zjete jednu instantnú polievku denne, nemali by ste sa ani otráviť ani mať iné problémy.

Problémom ovšem je, že glutaman sa vyskytuje v takom počte potravín, že priemerný človek, ktorý nečíta etikety na výrobkoch, môže hravo prijať dávky prevyšujúce normu. Navyše, jedlá s glutamanom chutia! Však aj preto ho do jedál ako prísadu používajú! Aj beztvarej hmote bez chuti a zápachu glutaman vštepí jedinečnú chuť a my si môžeme pochutnať na skvelom jedle. Hlavne že je lacné.

A ako sa glutaman sodný vyrába?

Priemyselne sa čistý glutaman sodný najčastejšie vyrába z hydrolyzátu kvasiniek pestovaných na substrátoch obsahujúcich škrob (najmä zemiaky, múka, cukrová repa, melasa…). Získaná zmes aminokyselín sa delí a čistá kyselina glutámová sa čiastočne zbavuje kyslosti (neutralizuje) hydroxidom sodným. A na obal potraviny môže výrobca napísať, že obsahuje kvasnicový extrakt. Ako napríklad jeden známy výrobca bujónov v zelenkavých obaloch, ktorý sa nám snaží v reklame nabulíkať, že kurča priletelo z vedľajšej dediny a cibuľu pestuje predavač kurčiat vo voľnom čase 😀

Výrobcovia nás chcú opäť dobehnúť. S požehnaním úradov, ktoré by nás mali chrániť pred otravou potravinou, nahradili nápis glutaman nápisom kvasnicový extrakt. A stále je to ten istý sajrajt, len v inom obale. Jediná šanca pre nás, čo chceme zdravo žiť a jesť, je pozorne čítať obaly a takéto výrobky v regáloch ignorovať. Nech si ich jedia ľudia z marketingového oddelenia výrobcu.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.