Už máme aj my reťazovú pílu

Aj keď naša záhrada nie je plnohodnotným gazdovstvom, máme množstvo rôzneho náradia a nástrojov. Jednak na samotné pestovanie, ale aj náradie, ktoré by sa skôr dalo označiť ako dielenské, keďže si všelijaké prípravky a konštrukcie rád vyrábam sám. Nedávno sme našu výbavu rozšírili o ďalší kus, ktorý na gazdovstve nesmie chýbať.
 Na strihanie a rezanie konárov pri údržbe ovocných stromov nám slúži mnoho rôznych a rôzne veľkých aj tvarovaných malých aj veľkých pákových nožníc, píl a tiež jedna akumulátorová pílka na konáre. Dlhé roky sme s touto výbavou vystačili, ale keď nám nedávno praskla jedna haluz na jabloni a o pár dní sa pridali ďalšie konáre, bolo jasné, že na spracovanie tejto kopy dreva budeme potrebovať niečo silnejšie. Prišiel čas kúpiť motorovú pílu.

Jednu takú sme pred rokmi v rodine mali, otec ju kúpil krátko pred svojou smrťou, dlho si ju neužil. Keďže pre nás nemala vtedy žiadny význam, predali sme ju. Doteraz by stála v garáži a ktovie, ako by fungovala. Už máme v záhrade štyri motorové kosačky a jeden elektroagregát a vôbec ma nelákalo starať sa o ďalší spaľovací motor a mať ďalšiu sviečku v rezerve a raz za čas to skúšať naštartovať. Pre naše sporadické použitie píly v blízkosti domu som sa rozhodol kúpiť elektrickú reťazovú pílu. Okrem iného má oproti benzínovej polovičnú hmotnosť aj nižšiu hlučnosť, takže práca by s ňou mohla byť ľahšia.

Z aktuálnej ponuky v obchodoch v meste aj internetu som nakoniec objednal elektrickú pílu Hecht 2035 na 230 V. V dome máme tri predlžovačky pre 3800 W s celkom 65 m a jednu pre 2000 W s 30 m dĺžky, takže sa od domu dostanem skoro až k hornej bráne. A teraz som aj tak potreboval rezať konáre spadnutej jablone blízko domu.

Konáre som rezal elektrickou pílou

Príkon 2 kW a dĺžka lišty 35 cm (efektívne len 30, lebo zvyšok je ukrytý v píle) sa ukázalo ako ideálne na spracovanie padnutého stromu a bude stačiť aj na prípravu palivového dreva, ak ho niekedy budeme potrebovať, možno tak k vonkajšiemu grilu. Aj pre hrubé stolárske rezanie pri oprave strechy, ktorá nás čoskoro čaká, bude dobrá.

Veľkou výhodou elektrickej reťazovej píly je jednoduchá obsluha. Žiadne namáhavé štartovanie, žiadne miešanie paliva, žiadne problémy so sviečkou alebo karburátorom či zanesený vzduchový filter. Iba vypínač s poistkou a píla reže. Navyše náklady na 1 kW z elektrickej siete sú rádovo nižšie, ako na rovnakú energiu z benzínu. Nehovoriac o bandaske, ceste na benzínku, olej…

S pomocou tejto píly som narezal hrubé konáre raz-dva. A zase som sa čosi nové naučil, lebo doteraz som s reťazovou pílou nepracoval. Dôležitá je bezpečnosť, ale s tým problém nemám, použil som ochranné pomôcky, ktoré bežne používam pri práci s rozbrusovacou pílou alebo krovinorezom v ťažkých podmienkach.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.