Triedenie a recyklácia nápojových kartónov

Alternatívou k chemickému ošetreniu jedál a nápojov pri dlhodobou skladovaní sú obaly, ktoré bránia prístupu vzduchu k obsahu vo vnútri a tým bránia jeho pokazeniu. Hoci je kyslík životodarným plynom, pri kontakte s potravinami a nápojmi spôsobuje ich oxidáciu. Po ich spotrebovaní ale pred nami vyvstáva ďalšia otázka, čo s použitými obalmi? Predsa nechceme, aby výhoda predĺženia doby upotrebiteľnosti obsahu bola zaplatená cenou na likvidáciu obalu.

Triedenie nápojových kartónov a ich separácia od ostatného odpadu je len prvým krokom v správnom a efektívnom nakladaní s potravinami. Hoci sme naučení, že odpad máme ukladať do nádob pred domom a platiť za jeho likvidáciu, skutočnosť môže byť iná aj bez negatívneho dopadu na prostredie, v ktorom žijeme. Veľká časť rastlinného odpadu z kuchyne z prípravy jedál je cennou surovinou v záhrade pri príprave kompostu, kde sa zo všetkého v krátkom čase stáva výživný humus pre pestovanie zeleniny.

usability

A podobne vieme využiť aj nápojové kartóny, v ktorých sa predávajú nie len mlieko, ovocné a zeleninové šťavy, ale aj paradajkový pretlak a smotana, cmar, skrátka veľa druhov potravín, ktoré chceme chrániť pred pokazením. Tento moderný obal, zložený z približne troch štvrtín z kartónu a tenkej vrstvy hliníka aj polyetylénu tiež bráni obsah pred slnečným svetlom. Ukladanie obalov na skládke značne zvyšuje potrebný objem skládok a na druhej strane nás oberá o cenné suroviny, ktoré sa dajú z použitých obalov recyklovať lacnejšie, ako je ich výroba zo základných surovín. A okrem zníženia nákladov predstavuje recyklácia aj zníženie záťaže životného prostredia. Možno to znie ako fráza, ale ide o množstvo stromov, ktoré sa nemusia vyťažiť a predstavujú tak nie len zdroj kyslíka pre naše pľúca alebo autá, ale lesy sú aj významným faktorom zadržiavania vody v prírode. A sucho v záhradách predsa nechce nikto z nás.

truck

Keď nabudúce budete mať v ruke nápojový kartón, po spotrebovaní jeho obsahu ho nedávajte do koša na bežný kuchynský odpad, ale uložte do osobitného vrecka a pred domom vhoďte do špeciálne označeného kontajnera na nápojové kartóny.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.