Zdravie vašich očí nadovšetko

Oči. Máme ich dve, no neraz sa o ne ľudia nestarajú dostatočne, až kým si neuvedomia, ako sú pre nich dôležité. Kým sa vám zrak nepoškodí alebo nepociťujete bolesť, tak väčšiu pozornosť očiam nevenujete. Načo by aj, keď nepociťujete problémy a všetko je tak ako má byť, že? Čo ak sa však zrak začne zhoršovať? To, ako predísť alebo ako riešiť krátkozrakosť, sa môžete dočítať v nasledovných riadkoch.


Krátkozrakosť u vás spôsobuje, že váš zrak je rozmazaný v diaľke, ale jasnejší pri pohľade na veci z blízka. Ak trpíte krátkozrakosťou, tak máte prichádzajúceho svetla, ktoré sa v oku ohýba, až príliš veľa a to znamená, že svetlo prichádza do bodu zaostrenia ešte pred tým, ako sa dostane k vašej sietnici. Dôvodom takéhoto zhoršenia zraku je ostrejšie zakrivená rohovka alebo pridlhá očná guľa, ktorá je pretiahnutá smerom dozadu hlavy. Ak sa približujete k objektu, tak sa rozmazanie svetla mení, predmet je zaostrený na sietnicu a videnie je jasné.

Príčiny zlého videnia

Čím ďalej, tým častejšie sa stretávame s vadou videnia u mladších generácii ako aj u dospelých. Takmer každý v dnešnom svete sa nezaobíde bez pravidelného využívania počítaču, tabletu a mobilného telefónu. Väčšina ľudí kladie za vinu práve týmto technológiám zhoršenie svojho zraku. Za ďalší dôvod vzniku krátkozrakosti a ďalekozrakosti je považovaná dedičnosť. No okrem iného sa často hovorí aj o slabom svetle pri čítaní, zlej výžive alebo faktore veku, ktorý nanešťastie ovplyvniť nemôžeme.

žena s okuliarmi

Dlhodobé používanie nevhodných okuliarov, ako aj v niektorých prípadoch nenosenie okuliarov, hoci vám ich doktor predpísal, rovnako ohrozuje váš zrak. Skúste sa preto vyvarovať spomenutým príčinám, aby vaše oči boli zdravé. Čo ak už krátkozrakosťou trpíte?

Ako bojovať s krátkozrakosťou?

Toto veľmi časté ochorenie očí je najčastejšie riešené mínusovými dioptrickými okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami, ktoré redukujú množstvo ohýbaného svetla, ktoré do oka vniká. Mnoho ľudí podceňuje preventívne vyšetrenie zraku a lekára navštevuje len sporadicky. Práve pravidelné kontroly vášho zraku však dokážu zachytiť jeho zhoršovanie a spomaliť ho dosadením správnych dioptrii. Pre ostré a jasné videnie sú dnes populárne aj laserové operácie očí, ktoré pomáhajú k trvalému odstráneniu ochorenia. Ide však o finančne náročnejšie, ale zato radikálne riešenie krátkozrakosti.

Operácia oka ako zázrak doby

Obyčajne sú ľudia názoru, že keď to nie je nutné, tak operáciu neabsolvujú. Krátkozrakosť je ochorenie, ktoré vám môže každodenný život znepríjemniť nosením okuliarov alebo šošoviek, no ak si prajete žiť bez zrakových obmedzení, tak je najlepšou voľbou korekcia krátkozrakosti. Dnešní odborníci spolu s takmer dokonale presnou technológiou, ktorú majú k dispozícii, vám vedia pomôcť. Tak prečo túto možnosť nevyužiť? Laserové operácie očí sú dnes už bezbolestné a vôbec nie zdĺhavé, ako by si viacerí mohli myslieť.

Ste vhodným kandidátom?

Ešte predtým, ako začnete operáciu očí zvažovať, mali by ste navštíviť očnú kliniku. Zistiť vhodnosť pacienta je prvým a zároveň aj najdôležitejším krokom celého zákroku. Ku každému pacientovi sa pristupuje osobitne a pri kompletnom vyšetrení sa zisťujú konkrétne parametre očí, nasleduje rozhovor s pacientom, ktorý objasní svoj zdravotný stav i rodinnú anamnézu. Na základe všetkých získaných informácii je odborník schopný posúdiť, či ste vhodným uchádzačom na laserovú operáciu očí a ponúknuť vám najlepšiu metódu na odstránenie vášho očného problému.

okuliare na čítanie

Keď sa chcete presvedčiť sami

Ak ste vhodný pacient na podstúpenie zákroku a rozhodnete sa krátkozrakosť definitívne odstrániť, tak je nutné absolvovať predoperačné vyšetrenie. To ešte raz potvrdí zistené hodnoty merania. V deň „D“ vám budú obe oči operované laserom naraz a v rovnaký deň odídete po vlastných nohách z kliniky domov, ale už so zdravým zrakom. Každý priebeh zákroku sa líši od metódy operácie, ktorú vám váš špecialista odporučil. Priemerne však samotná operácia laserom netrvá dlhšie ako 15 minút. Čo je pre vás dôležité vedieť je fakt, že celý proces operácie je bezbolestný.

Bez zbytočných komplikácii

Liečby po zákroku sa obávať nemusíte, nie je náročná. Aby ste predišli nežiaducim komplikáciám, je potrebné pravidelne užívať očné kvapky, na krátky čas sa vyhnúť športom a aktivitám, pri ktorých by ste mohli prísť k úrazu, a zotrvať skôr v pokojnom stave. Neodporúča sa ani plávanie v bazénoch, jazerách či v mori alebo pobyt v saune. Okrem spomínaných obmedzení je nutné navštevovať vášho ošetrujúceho lekára a vykonávať pravidelné pooperačné kontroly.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.