Sypaný čaj na zdravie i dobrú náladu

Čaj je považovaný za spoločenský nápoj, ktorý ponúkame ako alternatívu návštevám, aj ho používame ako prostriedok podporného liečenia. Dobrý a kvalitný čaj môže byť tiež originálny darček, pretože veľa ľudí nakupuje nápoje s označením „čaj“ v supermarketoch a o dobrom čaji v podstate ani nechyrovali. Pritom kvalitný čaj je dostupný, stačí len chcieť.
 

Pamätám si z detstva, ako nám mama varila čaj. Z krabičky nasypala do čajítka a nechala vylúhovať. Dnes sú rozšírené porciované čaje v sáčkoch, ktoré šetria čas, ale často sú nedoporučované na kompostovanie, kto vie, prečo. Skúsili ste si ich otvoriť? Podľa mňa kvalitný čaj vyzerá inak. Je to úplne iný zážitok otvoriť balíček kvalitného sypaného čaju. Úplne inak vyzerá, úplne inak vonia a úplne inak chutí. Je to iná konzistencia, žiadny drvený prach. Iste, že jeho príprava nie je taká pohodlná, ako omočiť papierové vrecko v hrnčeku, ale pitie čaju aj jeho príprava je rituál, ktorý by ste si mali vychutnať. Počas prípravy čaju spomaliť, uvolniť sa, oddýchnuť si pri ňom. Vychutnať si jeho vôňu, chuť, silu okamihu.

My doma čaje pijeme nie kvôli teplej vode, ale pre jeho účinky. Preto obľubujeme bylinkové čaje, do ktorých sa vylúhujú látky obsiahnuté v rastlinách, z ktorých sú pripravované. Aj ovocie obsahuje nie len vonné látky, ktoré ozvláštnia takýto sypaný čaj, ale tiež zložky, pre ktoré ho staré mamy využívali na domáce liečenie niektorých neduhov. Niet dôvodov z rovnakých príčin nepiť čaje aj dnes.

A keď predsa len na prípravu čaju nemáte toľko času, koľko by ste si predstavovali, skúste využiť čaj v pyramídkach. Tento priestorový objekt môže ukrývať oveľa viac, ako plochý lisovaný sáčok. Celé kúsky ovocia, celé kusy byliniek, v nich obsiahnuté esenciálne oleje. Vyskúšajte rozdiel medzi kvalitným sypaným čajom a lacnou masovkou z hypermarketu. Budete prekvapený, ako môže čaj chutiť a že to nie je nápoj len pre chorých, ktorí ho pijú horúci s medom a citrónom. Čaj pijeme predovšetkým pre jeho blahodárne účinky na naše telo a ducha.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.