Ako zabrániť priesade vo vyťahovaní za svetlom

zrkadlová stena na pažítke

Slnečné svetlo chýba v zimnom období nielen nám ľuďom, ale aj rastlinám. A to aj napriek tomu, že im vyhradíme to najsvetlejšie miesto v byte. Na okennom parapete. Niektorým ani to nestačí. Nové výhonky sú často dlhé, tenké a s minimom lístkov. Asi najnáchylnejšie sú v tomto smere novovysadené priesady. A práve priesadám sa dá až prekvapivo jednoducho pomôcť.


Niektoré letničky, ale aj paprika či paradajky, potrebujú dlhý čas na to, aby zo semienka vyrástla rastlina vhodná do truhlíka alebo na záhon. Preto ich treba vysievať už v januári. V tomto čase je ale slnečného svetla málo. Návod, ako ho mladým rastlinkám dopriať čo najviac, som videla minule v Receptári na Prime.

viac svetla paradajkám

Je to úplne jednoduché. Stačí k tomu obyčajný alobal. V telke použili alobalovú tácku na jedlo. Prehli ju asi v jednej tretine do pravého uhla. Na túto časť potom položili misku s klíčiacimi rastlinkami. Väčšia časť tácky poslúžila ako akási zrkadlová stena. Slnečné lúče, ktoré by inak od okna prechádzali do miestnosti, sa od nej budú odrážať priamo na rastlinky. Tie vďaka tomuto zlepšováku dostanú o tridsať percent viac svetla a prestanú sa za ním vyťahovať. Geniálne, však?

viac svetla paradajkám
zrkadlová stena z alobalu

Ja som tácku z alobalu doma nemala, ale využila som klasický alobal na grilovanie. Dal by sa použiť aj ten úplne obyčajný, ale tento grilovací je trochu pevnejší. Odstrihla som si kus na šírku klíčiacej nádoby a aby bola zrkadlová stena čo najpevnejšia, prehla som ho ešte na polovicu. Lesklou stranou von. Potom som už len zrkadlovú stenu vyformovala tak, aby držala na miske s rastlinami a bolo hotovo.

viac svetla majoránke
zrkadlová stena pri majoránke

Celá táto paráda netrvala dlhšie ako desať minúť a nestála takmer nič. Ale verím, že rastlinkám pomôže prečkať tých pár týždňov, kým sa oteplí a slnečných lúčov bude zase o trochu viac.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.