Bielenie stromov v januári

V januári majú niektorí záhradkári odpočinkový čas, iní zase plné ruky práce, najmä so strihaním viniča. Ale aj keď hrozno nepestujete, mali by ste zájsť pozrieť do svojej záhrady aj uprostred zimy. A tiež by bolo vhodné po novoročných sviatkoch ošetriť kmene stromov vápenným náterom. Zabránite tak ich poškodeniu náhlym výkyvom počasia, ktoré by ohrozilo vašu budúcu úrodu ovocia.Po zimnom slnovrate pred Vianočnými sviatkami sa Slnko na oblohe vracia na našu stranu a svieti postupne čoraz viac. Keď uprostred zimy sa objaví niekoľko slnečných a teplejších dní, tmavé kmene stromov v ovocnom sade sa vplyvom slnka zohrejú a začne v nich prúdiť miazga do koruny. Keď v noci dobre prituhne, zamrznutá voda zväčší svoj objem a kmeň môže prasknúť.

Zabrániť tomu môže práve vápenný náter kmeňov stromov, ktorý odráža slnečné lúče a tak sa kmene nadmerne nezohrievajú. Pomôže aj obalenie stromčekov bielou netkanou textíliou alebo svetlé plastové návleky, chrániče, ktoré súčasne bránia ohryzu zajacmi, ak nemáte záhradu oplotenú.

Vápenný náter chráni stromy pred poškodením mrazom

Vo vedre rozmiešajte vápno v pomere desať litrov vody a jeden a pol kilogramu vápna, samozrejme v množstve, ktoré potrebujete pre svoju záhradu. Ak máte malé stromy alebo ich je len zopár, stačí vám aj päťlitrové vedierko. Po rozmiešaní (drevenou paličkou) naneste širším štetcom pri malých stromoch alebo maliarskou štetkou na väčšie kmene. Náter môže prejsť aj na prechod z kmeňa do hrubých konárov. Po práci nezabudnite vedro a najmä štetec dobre umyť, aby vám zbytočne nezatvrdol a mohli ste ho použiť aj na budúci rok. Vápennú vodu bez obáv rozlejte na trávniku, najmä ak máte v ňom mach, úprava kyslosti mu len prospeje. Po natretí sa vám môže zdať, že je náter nesúvislý a fľakatý, ale keď voda vyschne, ostanú kmene pekné biele.

Jarné dažde postupne zmyjú vápenný náter zo stromov. Vtedy už ale nebude treba chrániť ovocné stromy pred rozmrznutím. V tuhej zime ale môže niekoľko slnečných dní narobiť v ovocnom sade peknú galibu, ak svoje stromy na prechodné oteplenie včas nepripravíte. Začiatok januára je na to ideálnym obdobím a súčasne si skontrolujete svoju záhradu uprostred zimy.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.