Skorý jarný rez ovocných stromov. Čomu svedčí, čomu nie.

jabloň

Keď sa začnú dni predlžovať a slniečko svieti stále intenzívnejšie, každého záhradkára začnú akosi svrbieť ruky. To od nedočkavosti, kedy sa už v tej jeho záhradke bude dať niečo robiť. Kto má vinič, o prácu má postarané už od konca januára. Kto má ovocné stromčeky, najradšej by ich tiež strihal už vo februári. Ale pozor! Nie všetkým ovocným druhom skorý jarný rez vyhovuje.


Ovocné stromčeky sa strihajú v dvoch etapách. Preto hovoríme o zimnom a letnom reze. Základný rozdiel medzi nimi je ich vplyv na neskorší rast ovocného stromu. Kým zimný rez podporuje silný rast nových výhonkov, letný rez rast nových výhonkov naopak spomaľuje. Avšak letný rez zvyšuje rodivosť. Preto sa musíte vždy rozhodnúť, čo vlastne chcete rezom dosiahnuť.

Aktuálny jarný rez

ubúdajúci Mesiac Podľa lunárneho kalendára je od 27.januára do 10.februára 2013 obdobie ubúdajúceho Mesiaca. Tieto dva týždne sú vhodné na zimný rez. Ideálne sú dni plodov 5. a 6.februára. Ak to tieto dva dni nestihnete, nič sa nedeje. Môžete v kľude strihať do novu. Teda do 10. februára. Pár dní pred novom je dokonca veľmi vhodné obdobie na rez starých alebo z iného dôvodu slabo rastúcich stromov. Vďaka postaveniu Mesiaca tak dostanú akýsi nový impulz do života. Teda do lepšieho rastu.

Čo v zime rezať

jablko Z ovocných stromov začíname jadrovinami. Teda jabloňami a hruškami. Kto však urobil v auguste letný rez ako ja, má teraz minimum roboty. Stačí len skrátiť príliš dlhé výhonky, prípadne také, ktoré sú poškodené alebo sa prekrývajú. Ostatní môžu stromčeky tvarovať skrátením minuloročných výhonkov zhruba o tretinu až polovicu. Samozrejme sa treba zbaviť konárov, ktoré zbytočne zahusťujú korunku alebo si vzájomne prekážajú.

Čo v zime nerezať

Skorý jarný rez nesvedčí kôstkovinám. Čiže s rezom čerešní, marhúľ, broskýň aj sliviek ešte počkáme. Mali by sa strihať len v období, keď už majú listy. Prípadne po zbere úrody. Ale tu tiež platí, že strom by mal mať ešte listy. Pri skorom jarnom reze totiž hrozí nákaza rezných rán hubovitými chorobami.

Rez sliviek

slivky Čo sa týka sliviek, ja osobne ich strihám podobne ako jablone. Teda skracujem jednoročné konáriky o tretinu až polovicu. Suché, poškodené alebo tie, ktoré korunku zahusťujú zase odstraňujem úplne. Vždy to však robím koncom leta alebo začiatkom jesene, po zbere úrody. A hlavne vtedy, keď ešte majú listy. Podľa niektorých zdrojov slivky ani vlastne strihať netreba. Oveľa výhodnejšie, z hľadiska podpory tvorby plodov, je priviazanie dlhých konárikov drôtom alebo štepárskou páskou ku kmieniku. Vznikne tak tvar podobný vŕbe. Týmto postupom spomalíte rast nových výhonkov, ale úroda bude bohatšia.

Dobrá rada na záver

Ak máte vo svojej záhrade prehustený, možno niekoľko rokov nestrihaný strom, nesnažte sa ho radikálne zmladiť naraz. Strom väčšinou zareaguje bujným rastom nových výhonkov. Tie však rastú smerom nahor (volajú sa vlky) a nielen, že z nich nebudete mať úrodu, ale vám strom zbytočne zahustia. Na druhý rok ich aj tak budete musieť odstrániť. Radšej sa snažte zmladzovať strom postupne. Niekedy to môže trvať aj tri, možno štyri roky, pokiaľ dosiahnete požadovaný tvar. Ale verte, že sa to oplatí. Ušetríte si čas aj námahu.

Ďalšie články na tému „Záhrada“:

2 myšlienky na “Skorý jarný rez ovocných stromov. Čomu svedčí, čomu nie.

  1. Google Chrome 32.0.1700.102 Google Chrome 32.0.1700.102 Windows 8.1 x64 Edition Windows 8.1 x64 Edition

    Ak som to dobre pochopila na strihanie okrasných kríkov, konkrétne ibištekov si mám vybrať dni keď z mesiaca ubúda a ideálne by to mali byť dni kvetu – keďže tento krík je kvitnúci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.