Zdravé čítanie

Po lete vyplnenom prácou na záhrade a po jeseni zasvätenej zberu úrody je tu konečne zima a dlhé zimné večery. Konečne máme čas si prečítať knižky, ktoré sme si kúpili počas roka a časopisy, na ktoré sme nemali čas. Na čo si dať pozor, aby sme si krátením dlhej chvíle neničili zrak?


Zima vonku je spôsobená zdanlivým pohybom Slnka, ktoré osvetľuje viac južnú pologuľu a pre nás zostáva slnečného svitu menej. Spôsobuje to nielen ochladenie, ale najmä kratšie dni. Viac času ako inokedy musíme v zimných mesiacoch v domácnostiach svietiť. Na prípravu jedla, na upratovanie ale tiež pri čítaní alebo ručných prácach.

Kedysi sa v bytoch používali centrálne lustre, ktoré osvetľovali celú miestnosť. Nezriedka šesť alebo aj osem klasických žiaroviek malo celkom veľkú spotrebu. Snaha o úsporu energie aj peňazí za elektrinu vedie jednak k používaniu úsporných LED žiaroviek, jednak k viac lokálnym svetlám, ktoré používame podľa potreby.

Ako správne vybrať žiarovku?

Staré vláknové žiarovky svietili rovnakým svetlom, ktorému hovoríme teplá biela. Súčasné LED žiarovky môžu mať rôznu farbu svetla od teplej bielej pre náladové osvetlenie až po studenú bielu, vhodnú pre čítanie alebo prácu, napríklad háčkovanie alebo vyšívanie. A tiež fotografovanie. Takže si podľa informácií na obale žiarovky vyberte podľa toho, kam ju chcete nainštalovať.

Dobre osvetlená izba je útulná

Ďalším kritériom pre žiarovky na 230V je priemer ich pätice. Pre objímky sa u nás používajú dva druhy závitu. Veľký E27 a malý E14, číslo udáva priemer v milimetroch. Závit E27 sa používa na lustroch a nástenných svietidlách, E14 je najčastejší v stolových a nočných lampách. Pred nákupom žiaroviek sa ale radšej presvedčte. Ďalšie druhy pätíc sú bežné pre svietidlá na nízke napätie 12 alebo 24 V. Konkrétny typ nájdete v dokumentácii pre osvetľovacie teleso.

Keď si chcete po večeroch doma čítať alebo venovať sa svojmu hobby, správna farba a intenzita svetla je dôležitá nielen pre vašu pohodu, ale aj zdravé oči. Potom vás čítanie bude baviť, nebude vás bolieť hlava a určite sa dozviete niečo zaujímavé pre ďalšiu záhradnícku sezónu.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.