Chudnutie-ako?

Známi vám hovoria, že máte pretekárske brucho? Že vám preteká cez opasok? Máte pocit, že sa vám pokazilo zrkadlo, keď sa doň nezmestíte? Pokazil sa výťah a na druhom poschodí funíte ako parný valec aj bez nákupných tašiek? Na kúpalisku ste neboli už roky?

Máte zrejme problém s obezitou. Zrejme vážite viac, ako by bolo pekné aj zdravé. Zrejme ste už vyskúšal všakovaké diéty a stále nič. Takto sa ale nechudne. Tak teda ako?


Určite poznáte veľa ľudí, ktorí majú podobný problém, kilá navyše. Skoro každý z nich vyskúšal nejakú diétu, mnohí aj viac rôznych postupov. Niektorí z nich schudli, väčšina však len na krátku chvíľu, aby potom opäť pribrali, často ešte viac, ako schudli tými drastickými postupmi. Prečo si myslíte, že keď tento postup x-krát zlyhal, že vo vašom prípade povedie k cieľu?

Väčšina diét je založená na tom, že obmedzuje určité zložky stravy a/lebo jej množstvo o po vopred určený presný čas, za ktorý by ste mali schudnúť a potom sa môžete vrátiť k pôvodnej strave. No ak pôvodná strava viedla postupne k obezite, prečo by to teraz malo byť inak? Nezdá sa vám, že tu niečo nehrá?

Ako schudnúť?

Zmenou. Musíte zmeniť svoje návyky a svoje stravovanie celkove. Vlastne nemusíte nič. Nemusíte ani schudnúť. Môžete byť spokojná/ý sa tým, ako vyzeráte, nemusia vám vadiť prípadné zdravotné problémy, ktoré máte alebo sa v budúcnosti u vás prejavia. Dokonca nemusíte ani čítať tento web. Nič nemusíte. Ale zrejme chcete, lebo toto čítate.

Ak ste naozaj rozhodnutá/ý schudnúť, ste tu správne. Nemáme síce nijakú zaručenú diétu, po ktorej schudnete za tri týždne pätnásť kilo, zato máme pre vás rady a postupy, pomocou ktorých postupne znížite svoju hmotnosť, zbavíte sa tukov a odstránite zdravotné problémy, spôsobené nadváhou a nekvalitným stravovaním.

Najčastejšie počúvame od ľudí s nadváhou, že nemajú kedy jesť. Že neraňajkujú a najedia sa až v práci na obede. Alebo že nemajú v práci čas na obed a preto jedia až večer doma. Nečudo, že pri takejto nesprávnej životospráve je človek hladný naozaj ako vlk a zje veľa. A vycvičené telo už vie, že zase dlho nič nedostane a tak väčšinu z jedla uloží do zásob. Tukových zásob.

A to je prvá vec, ktorú je treba zmeniť pri chudnutí. Nejesť nepravidelne a veľké porcie. Jesť menšie porcie a častejšie za deň. Minimálne tri jedlá cez deň, ideálne ale päťkrát za deň by ste mali jesť. Optimálne s odstupom cca 3 hodiny. Teda výdatné raňajky a solídny obed, medzi nimi desiatu a pred večerou ešte olovrant. Určite vás teraz napadlo minimálne päť dôvodov, prečo nemôžete jesť tak často. Máte pravdu, je to váš život, vaše telo, vaše zdravie.

Druhá vec je zmena potravín, zmena zloženia jedál, ktoré ste doteraz jedli. Je veľmi pravdepodobné, že práve toto spôsobilo polovicu vašich terajších problémov.

Treťou vecou je pohyb. Pohyb podporuje spaľovanie (prebytočnej) energie, ktorú ste prostredníctvom potravy prijali. A podporuje rast svalovej hmoty. A musíte uznať, postava obalená svalmi vyzerá predsa len krajšie, ako postava obalená tukom. A navyše, svaly energiu spotrebovávajú, tuk len ukladá. Pohyb zvyšuje vašu telesnú kondíciu, zlepšuje činnosť srdca a ciev. A v zdravom tele je zdravý duch, teda so zlepšenou kondíciou lepšie odoláte chorobám, ako je napríklad prechladnutie alebo chrípka.

Aby sme vás „nenechali v štychu“, ponúkame vám na našom webe prehľad potravín, moderných aj tradičných a už zabudnutých, ktoré vám pri vašej snahe pomôžu. Ponúkame vám texty o tom, ako trvale zmeniť svoj život a trvale si upraviť váhu. A aj zdravie. Pretože obezite nie je len kozmetický problém, ale hlavne zdravotný. A keďže zdravie ide cez žalúdok, lebo ste to, čo jete, nájdete tu aj recepty na zdravé a chutné jedlá na rôzne príležitosti.

Držíme vám palce vo vašej snahe a prajeme príjemné a poučné čítanie.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.