Čerstvé bylinky vždy poruke

bazalka

Sušená bazalka, majoránka, šalvia a či oregano. Korenie, bez ktorého sa nezaobíde žiadna gazdinka. Aby však vaše jedlo bolo naozaj lahôdkou, chce to čosi svieže, čerstvé. Čosi zelené. Najlepšie zelené bylinky z vašej záhradky. Samozrejme, môžete si ich kúpiť aj v obchode či záhradnom centre. S výraznou chuťou a dlhou trvácnosťou však nerátajte. A o prípadných postrekoch kupovaných rastlín ani nehovorím.


Viem to z vlastnej skúsenosti. Mali sme doma rozmarín, mätu aj pažítku z obchodu. Ani pri dobrej starostlivosti nevydržali na okne viac ako týždeň. Pritom bylinky vypestované doma zo semienka rastú bez väčších problémov. V lete sa im viac páči v záhrade, ale ani s príchodom chladnejších dní sa s nimi nemusíte rozlúčiť. Ak ich presadíte do kvetináča a postavíte na okenný parapet v kuchyni, čerstvú vňať pažítky alebo petržlenu budete mať na dosah ruky.

Bylinky zo záhrady v kvetináči

Na jeseň už ani v mojej záhrade bylinky nevyzerajú príliš vábne. Teda okrem šalvie. Tá sa krásne vynovila. Svieže zeleno-striebristé lístky ešte stále voňajú do ďaleka. Aj petržlenovej vňati pomohol nedávny dážď. Je pekne hustá a sviežo zelená. No mäta už zakvitla a jej lístky pomaly menia farbu zo sýtej zelenej na žltkastú. Oregano už tiež opadáva a pažítka takmer celá zožltla. Práve nastal čas na ich presadenie.

pažítka

Na dno kvetináča dám vrstvu keramzitu. Je to drenážna vrstva, aby prebytočná voda mohla odtiecť a korienky nezahnívali. Zeminu tvorí univerzálny substrát s prídavkom piesku v pomere 3:1. Objavila som však aj špeciálny substrát na bylinky. Ten už obsahuje aj nejaké živiny a myslím, že bude lepší. Pažítku zo záhona ostrihám na 1-2 centimetre a časť trsu vykopem. Zasadím do pripraveného kvetináča, mierne polejem a šup s ním na okno. Týmto spôsobom presadím aj petržlen. Potom ich stačí polievať len tak, aby zemina príliš nevyschla. Občas, tak raz za týždeň-dva by bolo dobré pridať trošku hnojiva. Najlepšie špeciálneho na bylinky. Nielen že nemá žiadne škodlivé účinky, práve naopak, podporí rast a zvýrazní chuť aj vôňu byliniek.

Čo s bylinkami z balkóna

S tými nie sú takmer žiadne starosti. Jednoducho ich ostrihám a prenesiem aj s kvetináčom dovnútra. Na okne budú mať dostatok svetla a nové výhonky vyrastú za pár dní. Takto si uchovám voňavú bazalku, mätu, kari aj majoránku. Ak sa stane, že niektorá bylinka napriek mojej starostlivosti vyschne, nevadí. Stačí vymeniť zeminu a vysiať bylinky nové. Napríklad moju obľúbenú pohánku alebo aj vám určite dobre známu žeruchu.

Súvisiace:  Vysiali sme papriky pre novú úrodu

kari

moje kari (slamiha talianska Helichrysum italicum)

Bylinky ako zdroj vitamínov a minerálov

Pestovaním vlastných byliniek obohatíte svoje jedlá nielen o farbu a vôňu ale predovšetkým o celý rad dôležitých látok pre vaše telo. Taký vitamín C, B alebo K vôbec nie je na zahodenie. A spolu s vápnikom, železom či zinkom vás určite ochránia pred prechladnutím. Vďaka éterickým olejom si zabezpečíte dobré trávenie a vďaka mäte budete svieži po celú zimu.

Podobné články:

Prvý ročník výstavy Hurá do záhrady
Po minulé roky som veľa cestoval po Slovensku aj po...
Čítať ďalej
Za zdravie vašich zubov ste zodpovedný vy,...
Nedávno vyšiel článok na slovenských Aktuality.sk so sťažnosťami na zubárov....
Čítať ďalej
8 dôvodov, prečo jesť vajcia častejšie
Vajcia sú jednou z mála potravín, ktoré si právom zaslúžia...
Čítať ďalej
Ako znížiť náklady na život?
O tom, že výber liekov v lekárni dokáže urobiť poriadny...
Čítať ďalej
Dokonalá káva z dokonalého kávovaru
Moja slabosť pre dobrú kávu je všeobecne známa. Vedia to...
Čítať ďalej
Predávať nie je také jednoduché
Že pracujem s počítačmi sa o mne všeobecne vie. No...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.