Čerstvé bylinky vždy poruke

bazalka

Sušená bazalka, majoránka, šalvia a či oregano. Korenie, bez ktorého sa nezaobíde žiadna gazdinka. Aby však vaše jedlo bolo naozaj lahôdkou, chce to čosi svieže, čerstvé. Čosi zelené. Najlepšie zelené bylinky z vašej záhradky. Samozrejme, môžete si ich kúpiť aj v obchode či záhradnom centre. S výraznou chuťou a dlhou trvácnosťou však nerátajte. A o prípadných postrekoch kupovaných rastlín ani nehovorím.


Viem to z vlastnej skúsenosti. Mali sme doma rozmarín, mätu aj pažítku z obchodu. Ani pri dobrej starostlivosti nevydržali na okne viac ako týždeň. Pritom bylinky vypestované doma zo semienka rastú bez väčších problémov. V lete sa im viac páči v záhrade, ale ani s príchodom chladnejších dní sa s nimi nemusíte rozlúčiť. Ak ich presadíte do kvetináča a postavíte na okenný parapet v kuchyni, čerstvú vňať pažítky alebo petržlenu budete mať na dosah ruky.

Bylinky zo záhrady v kvetináči

Na jeseň už ani v mojej záhrade bylinky nevyzerajú príliš vábne. Teda okrem šalvie. Tá sa krásne vynovila. Svieže zeleno-striebristé lístky ešte stále voňajú do ďaleka. Aj petržlenovej vňati pomohol nedávny dážď. Je pekne hustá a sviežo zelená. No mäta už zakvitla a jej lístky pomaly menia farbu zo sýtej zelenej na žltkastú. Oregano už tiež opadáva a pažítka takmer celá zožltla. Práve nastal čas na ich presadenie.

pažítka

Na dno kvetináča dám vrstvu keramzitu. Je to drenážna vrstva, aby prebytočná voda mohla odtiecť a korienky nezahnívali. Zeminu tvorí univerzálny substrát s prídavkom piesku v pomere 3:1. Objavila som však aj špeciálny substrát na bylinky. Ten už obsahuje aj nejaké živiny a myslím, že bude lepší. Pažítku zo záhona ostrihám na 1-2 centimetre a časť trsu vykopem. Zasadím do pripraveného kvetináča, mierne polejem a šup s ním na okno. Týmto spôsobom presadím aj petržlen. Potom ich stačí polievať len tak, aby zemina príliš nevyschla. Občas, tak raz za týždeň-dva by bolo dobré pridať trošku hnojiva. Najlepšie špeciálneho na bylinky. Nielen že nemá žiadne škodlivé účinky, práve naopak, podporí rast a zvýrazní chuť aj vôňu byliniek.

Čo s bylinkami z balkóna

S tými nie sú takmer žiadne starosti. Jednoducho ich ostrihám a prenesiem aj s kvetináčom dovnútra. Na okne budú mať dostatok svetla a nové výhonky vyrastú za pár dní. Takto si uchovám voňavú bazalku, mätu, kari aj majoránku. Ak sa stane, že niektorá bylinka napriek mojej starostlivosti vyschne, nevadí. Stačí vymeniť zeminu a vysiať bylinky nové. Napríklad moju obľúbenú pohánku alebo aj vám určite dobre známu žeruchu.

kari

moje kari (slamiha talianska Helichrysum italicum)

Bylinky ako zdroj vitamínov a minerálov

Pestovaním vlastných byliniek obohatíte svoje jedlá nielen o farbu a vôňu ale predovšetkým o celý rad dôležitých látok pre vaše telo. Taký vitamín C, B alebo K vôbec nie je na zahodenie. A spolu s vápnikom, železom či zinkom vás určite ochránia pred prechladnutím. Vďaka éterickým olejom si zabezpečíte dobré trávenie a vďaka mäte budete svieži po celú zimu.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.