Flora Olomouc nesklamala

Keď sa povie „výstava kvetín“, poskočí srdiečko nejedného záhradkára. Uznávam, že možno skôr záhradkárky. Ak sa však výstavou kvetín myslí Flóra Olomouc, tešiť sa môže každý bez rozdielu. Niekoľko pavilónov, skleníky, rozárium, botanická záhrada, rozsiahly park. Všade tam je na čo sa pozerať. A nielen pozerať. Súčasťou výstavy sú aj predajné trhy. A práve na tie sa vždy teším najviac.


Výstav kvetov som absolvovala už niekoľko. Prvé ešte ako školáčka. Bolo to niekedy koncom sedemdesiatych rokov vlastne už minulého storočia. S maminkou a jej kolegyňami. Výlety organizoval jej zamestnávateľ a cestovalo sa autobusom. Najviac si spomínam na Flóru. Boli sme aj v Olomouci aj v Bratislave. V tom čase to bolo niečo výnimočné. Pamätám si, ako sme obdivovali naaranžované obrovské kytice kvetov, ktoré sme nikdy predtým nevideli. A aj tie, ktoré sme poznali. Len tieto mali nevšedné farby, tvary kvetov a úžasne voňali. Či sme si aj nejakú rastlinu kúpili domov, netuším. Vtedy ma to veľmi netrápilo.

flora olomouc

Dnes, keď mám svoju záhradku aj balkón, sú pre mňa záhradkárske výstavy tak trochu za odmenu. Chodím sa tam pokochať, potešiť celou tou krásou a domov si vždy donesiem nejakú novú rastlinku.

flora orchidejeNa Flóru v Olomouci som sa po dlhých rokoch znova dostala pred dvomi rokmi. Bola v lete, v auguste. Od čias môjho detstva sa dosť zmenila. Vystavené kvety a ukážky nových odrôd zeleniny a ovocia zostali v pavilónoch, no predajná plocha sa podstatne rozšírila. Zaplnila celý historický park aj priľahlé sady. A o novinky rozhodne nebola núdza.

Po tejto skúsenosti som svojim nadšením nakazila aj moju kamarátku Sandru. A tak sme sa tento rok do Olomouca vybrali zas. Všetci štyria. Ja s priateľom aj Sandra s manželom. My baby sme si to užili a naši chlapi to prežili tiež. Kým my sme obzerali a nakupovali, oni aspoň mali čas sa spolu porozprávať.

flora olomouc 02

Zaujali nás hlavne novinky tejto sezóny. Biele jahody s ananásovou vôňou a chuťou. Každá sme si kúpili dve rastlinky. Nechýbali ani sadenice viniča odolné voči chorobám aj voči mrazu až -25 stupňov. A tak mi do zbierky pribudla ružová odroda Nadežda a modrá Nero. Pri skalničkách sa vždy rada zastavím. Mám ich už celkom dosť, lenže vždy sa nájdu také, ktorým sa nedá odolať. Vybrala som si štyri.

flora olomouc 01

Chcela som ešte práškový zakoreňovač so striebrom. Veľmi ho chválili v Receptári. Pri stánku s hnojivami a postrekmi stál záhradník, tiež známy z Receptára, Kamil Tyrychtr. Okrem toho, že predával aj radil. A tak sme sa dozvedeli, že síce striebro v zakoreňovači bráni zahnívaniu odrezkov, na druhej strane bráni aj tvorbe nových korienkov. No a tak sme ušetrili, lebo taký zakoreňovač nepotrebujeme.

flora olomouc 04

Čo sme však potrebovali bol preslávený český cesnak. Mali ho pri viacerých stánkoch. Fialový aj biely. A tak sme vyberali aj podľa ceny, aj podľa obľúbenej farby.

flora lekniny

Výlet sa nám vydaril. Ponuka na Flóre rozhodne nesklamala. Dokonca sme ešte aj ušetrili. Ceny boli totiž o dosť nižšie ako u nás. A o pestrosti sortimentu ani nehovorím.
Ďakujem Sandre za fotografie

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.