Netradičné značkovače výsevu

Jar je obdobím výsevu semien jednoročných rastlín. Zeleninu vysievame najprv do sadbovačov a malých kvetináčov, ale neskôr, keď sa pôda zohreje, budeme vysievať zeleninu aj priamo do záhonov. Je dobré si poznačiť, čo sme kam dali, najmä keď toho máme trošku viac. Jednak aby sme vedeli, čo sme zasiali, jednak aby sme vedeli, kde sme to zasiali. Nestane sa nám, že mladé výhonky budete považovať za burinu.O niečo menej problémov majú ortodoxní záhradkári, ktorí zrotavátorujú jednotlivé políčka a vysejú malé monokultúrne plochy. Tým stačí do roku políčka zapichnúť drevený kolík a k nemu prichytiť sáčok od kupovaných semien. Kým sa bude dať z rastliny rozoznať, že sa jedná o mrkvu alebo reďkovky či brokolicu, dovtedy ten sáčok vydrží aj na daždi a vetre.

Pri permakultúre sa uceleným plochám jedinej rastliny vyhýbame. Vieme, že takto pestovaným rastlinám sa vyhýbajú aj škodcovia. O to dôležitejšie je označiť si výsev nových rastliniek. A aj v sadbovači je dobre napísať, aká rastlina je vysiata, aby sme vedeli odhadnúť, či klíči podľa predpokladov. Niektorí predajcovia krátke plastové pásiky, na ktoré sa dá ceruzkou napísať odroda, pribaľujú k sadbovačom alebo väčším baleniam semien na jar.

Keď sa vám takého značkovače minuli, máte niekoľko možností, ako ich nahradiť. Kto má rád jogurty, má iste spústu prázdnych nádob z nich. Nastrihaním na úzke pásiky získate zadarmo dosť označovacích pásikov pre svoje rastlinky. Sú však dosť subtílne.

Použitý plastový nožík môžete v záhrade použiť ešte raz

Oveľa pevnejšie sú plastové jednorazové príbory. Lyžice sa dajú používať ako odmerky, nožíky ako označovače výsevu. A to aj už použité nože po grilovačke, nemusíte kvôli tomu kupovať nové.

Kto má vrodený odpor voči plastom, má na výber aj drevené grilovacie nože. A keďže ich čepeľ je väčšia, ako pri plastových, zmestí sa vám na ne celý názov rastliny. Ostrá rukoväť sa ľahko zapichuje do substrátu v kvetináči aj do záhona. A staré už nepoužiteľné bez obáv môžete vyhodiť do kompostéra, kde poslúžia naposledy.

Netradičné pomôcky vám nie len spestria vašu záhradu, ale tiež pomôžu znížiť náklady na jej prevádzku.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.