Nedávno som písala o osviežujúcom nápoji z mäty, ktorý s obľubou robí moja dcéra. Chutí nám všetkým a tak, keď idem do záhrady polievať, vždy natrhám pár čerstvých vetvičiek. Na sušenie ich zbieram počas pribúdajúceho Mesiaca alebo v deň Splnu, lebo vtedy majú najintenzívnejšiu vôňu a najviac liečivých látok.
Minulý týždeň som domov doniesla päť menších vetvičiek. Štyri z mojej starej obyčajnej mäty a jednu z čokoládovej. V ten deň sme ich neminuli a tak som ich dala do nádobky s vodou.
Dcéra postupne lístočky uštipovala, ale mätovým vetvičkám to, zdá sa, vôbec nevadilo. Boli čím ďalej krajšie, rozkonárili sa a jedna aj zakvitla.
mäta vo vode (v nádobke z PET fľaše)
Asi tak po týždni som im išla doplniť vodu. A čo nevidím? Moje milé vetvičky pustili korienky.
Teším sa im. Vôbec som si nemyslela, že je to môže byť také jednoduché. Veď doteraz som si vždy rastlinky kupovala v črepníku. A lacné veľmi neboli. Tá posledná, marocká, stála v záhradnom centre skoro 3 Eurá.
už len zasadiť
No ale nech ich len predávajú, kým môžu. Lebo keď viacerí zistia, aké je to jednoduché, dopestovať si novú rastlinku doma, bude po kšefte.
A možno to až také zlé s tým kšeftom nebude. Nových odrôd všetkého, nielen byliniek, stále pribúda. No a nadšencov, ktorí chcú vyskúšať pestovať vo svojej záhradke niečo nové a zaujímavé, bude určite vždy dosť.
Fajn, takže je zbytočné sa trápiť so semienkami a čakať, kým z nich vyrastie mäta, ktorá sa dá používať. Tým mojim to trvalo nejako dlho a tento článok ma podnietil k tomu, že som ich išla konečne popresádzať. Na kuchynskom okne by som chcela mať aj v zime kvetináče s bylinkami. Som zvedavá, či sa mi to podarí.