Mäta zakorenila

Nedávno som písala o osviežujúcom nápoji z mäty, ktorý s obľubou robí moja dcéra. Chutí nám všetkým a tak, keď idem do záhrady polievať, vždy natrhám pár čerstvých vetvičiek. Na sušenie ich zbieram počas pribúdajúceho Mesiaca alebo v deň Splnu, lebo vtedy majú najintenzívnejšiu vôňu a najviac liečivých látok.


Minulý týždeň som domov doniesla päť menších vetvičiek. Štyri z mojej starej obyčajnej mäty a jednu z čokoládovej. V ten deň sme ich neminuli a tak som ich dala do nádobky s vodou.

Dcéra postupne lístočky uštipovala, ale mätovým vetvičkám to, zdá sa, vôbec nevadilo. Boli čím ďalej krajšie, rozkonárili sa a jedna aj zakvitla.

mäta vo vode

mäta vo vode (v nádobke z PET fľaše)

Asi tak po týždni som im išla doplniť vodu. A čo nevidím? Moje milé vetvičky pustili korienky.

Teším sa im. Vôbec som si nemyslela, že je to môže byť také jednoduché. Veď doteraz som si vždy rastlinky kupovala v črepníku. A lacné veľmi neboli. Tá posledná, marocká, stála v záhradnom centre skoro 3 Eurá.

mätové korienky

už len zasadiť

No ale nech ich len predávajú, kým môžu. Lebo keď viacerí zistia, aké je to jednoduché, dopestovať si novú rastlinku doma, bude po kšefte.

A možno to až také zlé s tým kšeftom nebude. Nových odrôd všetkého, nielen byliniek, stále pribúda. No a nadšencov, ktorí chcú vyskúšať pestovať vo svojej záhradke niečo nové a zaujímavé, bude určite vždy dosť.

Myšlienka k článku “Mäta zakorenila

  1. Firefox 13.0.1 Firefox 13.0.1 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition

    Fajn, takže je zbytočné sa trápiť so semienkami a čakať, kým z nich vyrastie mäta, ktorá sa dá používať. Tým mojim to trvalo nejako dlho a tento článok ma podnietil k tomu, že som ich išla konečne popresádzať. Na kuchynskom okne by som chcela mať aj v zime kvetináče s bylinkami. Som zvedavá, či sa mi to podarí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.