Gaštanov zjeme tento rok menej

Jednoducho preto, že sa ich menej urodilo. V čase ich kvitnutia prišiel mráz a bolo po kvetoch. Našťastie na vrchu stromov gaštany znovu zakvitli a tak sme sa predsa len nejakej úrody gaštanov dočkali, hoci len na dvoch stromoch. Tie ďalšie sú totiž ešte mladučké, ešte musíme počkať.


Najstarší máme gaštan Volou, ktorý má deväť rokov a siedmy rok už plodí. Po rekordnej vlaňajšej úrode, šesť kíl veľkých gaštanov, sa musíme tento rok uskromniť. Mráz dosť zredukoval počet plodov, no na zrážky bohatá jar a začiatok leta dokázali naplniť plody veľkým množstvo hmoty.

Veľké sú aj plody obyčajného miestneho gaštana, jeden nám rastie blízko jablone na novokúpenom pozemku. Žiaľ tretí, menší, asi toho roku skončil, gaštany trpia svojou chorobou, ktorá nedovolí prežiť pätnásť sezón… Preto nás poteší, keď v tráve nájdeme vyjtú sadeničku zo „samovýsevu“ za pomoci vtákov, už máme takéto tri sadenice na svojich miestach v zemi. A pri tom aj ďalšiu odrodovú sadenicu, hoci nepatria k najlacnejším stromčekom. No zato ich plody sú ukážkové.

A kým vlani takmer všetky gaštany volou (iný sme ešte nemali) presahovali dvadsať gramov, tohto roku mnohé mali hmotnosť cez tridsať gramov! Celkovú bilanciu dobre dopĺňa ten kilogram menších gaštanov.

Ak bude možnosť, vysadíme ďalšie sadenice miestneho gaštana každý rok, aby sme v čase, keď začnú odumierať, mali dosť vyrastených a plodiacich stromčekov. Je to nová situácia, ktorej sa musíme prispôsobiť, ak nechceme kupovať desiatku odrodových gaštanov za dosť veľké peniaze. Na druhej strane, vďaka veľkému pozemku, vieme, že budeme mať celkom dosť palivového dreva z vlastnej úrody. Takže ušetríme aj za energiu do sporáka v kuchyni. Na prípravu takéhoto dreva samozrejme využijem akupílu a elektrickú pílu, napájané z vlastnej fotovoltickej elektrárne. To je konsolidácia podľa mojich predstáv 😉

Podobné články:

Koniec sezóny balkónových paradajok
Ešte pred pár dňami to vypadalo na krásne babie leto....
Čítať ďalej
Keď jedna záhrada nestačí
Keď sme pred piatimi rokmi kupovali veľkú záhradu na dedine,...
Čítať ďalej
Stolička Spinalis
Bolí vás chrbát? Ste unavení z dlhého sedenia v práci?...
Čítať ďalej
Predaj stromkov u nás na tržnici, žiadna...
Vždy by sme sa mali na niečo tešiť, vravia múdre...
Čítať ďalej
Ako piecť chlieb v horúčave
Keď si zvyknete na domáci chlieb, pripravovaný z láskou a...
Čítať ďalej
Doba jedová 1+2 (komplet)Doba jedová 1+2 (komplet)
Doba jedová 1+2 (komplet)
[caption id="" align="alignleft" width="79" caption="Doba jedová 1+2 (komplet"][/caption]
Súvisiace:  Krehčené mäso: Nekupujte si predraženú vodu!
Doba jedová 1+2...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.