V horúcich letných dňoch znova naberá na aktualite otázka pitného režimu. V čom vlastne tkvie význam pitného režimu pre človeka a prečo je potrebné dávať na neho taký pozor? Jadro dôležitosti pitného režimu spočíva v tom, že človek je z veľkej časti zložený z vody. Cca 60% dospelého ľudského tela tvorí práve voda, u detí môže byť toto percento ešte vyššie, a to až 80%.
Regulácia telesnej teploty a prehriatie organizmu
Správny obsah vody v ľudskom tele umožňuje správnu reguláciu telesnej teploty človeka. Zároveň veľmi účinne dokáže zabrániť tomu, aby sa náš organizmus prehrial. To je obzvlášť aktuálne práve v dňoch, kedy slnečná aktivita stúpa a teplomer sa aj v našich krajinách šplhá až ku štyridsiatke. Ak dôjde k zníženiu obsahu tekutín v ľudskom tele, okamžite sa to začína prejavovať na našom zdraví. Ako?
Množstvo tekutín je len orientačné
Stúpa podráždenosť, objavujú sa bolesti hlavy, únava, ak je nedostatok tekutín väčší a osoba zdržiava dlhšie na slnku, môže dôjsť až k celkovému kolapsu z tepla. Je však potrebné veľmi starostlivo stanoviť, koľko tekutín svojmu telu dopriať. Rovnako ako škodí nedostatok tekutín, podobne nevhodný môže byť aj ich nadbytok. Dochádza totiž k nadmernému zaťaženiu obličiek. Preto sa v príjme tekutín vždy riaďte svojou hmotnosťou, druhom pracovnej aktivity, pohybom, ktorý momentálne vykonávate. Je zrejmé, že s počtom kilogramov sa bude zvyšovať aj príjem tekutín, podobne aj s rastúcou pracovnou aktivitou a pohybom. Iné množstvo tekutín vypijete, ak budete v pokoji odpočívať a iné, keď budete intenzívne fyzicky pracovať vonku. Preto je množstvo tekutín pohybujúce sa od 2 do 4 litrov denne len orientačné a výrazne ho ovplyvňujú už spomínané faktory.
Neperlivá voda s ľahkou ovocnou príchuťou
Aké druhy tekutín sú z hľadiska dobrého pitného režimu najvhodnejšie? Odborníci sa zhodujú na tom, že vždy by mala byť základom pitného režimu neperlivá voda. Tú je vhodné dopĺňať a obmieňať čajmi, a to najmä zelenými, bylinkovými a ovocnými. Ak siahnete po ovocných džúsoch, potom jedine po tých bez pridaného cukru a konzervantov. Vhodné je podávať džúsy riedené, inak trpí zubná sklovina. Výborné je zvlášť v sparnom lete si zaobstarať väčší sklenený džbán a vložiť na jeho dno kúsky čerstvého pokrájaného ovocia a zaliať čistou kvalitnou neperlivou vodou. Týmto spôsobom získate ľahkú a sviežu ovocnú šťavu bez akýchkoľvek chemických prídavkov. Podobne si môžete vyrobiť aj uhorkovú malinovku. Také letné osvieženie nijako nezaťaží vaše telo a naopak mu prospeje.
Opatrne s obsahom minerálov
S čím by ste ale mali v pitnom režime pracovať opatrne? Predovšetkým s minerálkami. Hoci sa všeobecne ich pitie odporúča, aj tu je potrebné rešpektovať nejaké obmedzenia. V prípade, že pijete nejakú minerálku dlhšiu dobu, je dobré ju obmeniť. Inak totiž hrozí, že vo vašom tele dôjde k nerovnováhe v oblasti minerálov. A to už môže v organizme napáchať veľké škody. Dôležité je preto kontrolovať u minerálok ich zloženie. Najdôležitejším kritériom je obsah katiónov sodíka, ktorý by v minerálke nemal prekročiť 20 mg/liter. Ak je totiž obsah sodíka vysoký, má to organizmus rovnaký vplyv ako keď príliš solíte kuchynskou soľou. Nepodstatný však nie je ani obsah ďalších minerálov ako katiónov vápnika, ktorý by nemal presiahnuť 40 mg/liter a tiež katiónov horčíka, ktoré by sa mali pohybovať pod hodnotou 20 mg/liter.
Na chemický koktail radšej zabudnite
Čoho sa ale celkom iste vyvarovať? Colových a energetických nápojov a limonád. Telu prospešného v nich nájdete skutočne pramálo. Zloženiu totiž dominuje predovšetkým vysoký obsah cukru, ďalej farbivá a prídavné látky. V podstate tak pijete dochutený chemický koktail, ktorý vášmu telu rozhodne neprospieva, práve naopak.
Komentáre