Jablko ako zdroj vitamínov: Koľko zjeme ovocia za rok?

Zahryznite sa do šťavnatého vyzretého jablka. Spomeňte si, že jablko sprevádza človeka už pradávna. Odtrhnutie jablka zo stromu poznania znamenalo prvý hriech ľudského pokolenia. O jablko sa viedla Trójska vojna a stalo sa tiež súčasťou korunovačných klenotov, symbolov moci.
 
 


Lekárnička v jedinom plode

Jablko je elixírom zdravia a mladosti, ukrytom v jedinom guľatom plode. Nájdete v ňom veľké množstvo vitamínu C, ktorý zvyšuje imunitu a posilňuje srdce a krvný obeh. Obsahuje aj trochu tiamínu (vitamín B1), riboflavínu (vitamín B2), vitamínu B6 a E a tiež karoténu. Antioxidanty v jablkách chránia pred vznikom rakoviny. Okrem toho konzumácia plodov znižuje krvný tlak i hladinu cholesterolu a krvného cukru. Hryzenie jabĺk posilňuje ďasná, ktoré potom netrpia zápalmi. Vysoký obsah vlákniny pektínu pomáha rozprúdiť tráviaci systém. Obrovskou výhodou jabĺk je, že obsahujú asi 83% vody. Plody nie sú príliš kalorické, a preto ideálne dopĺňajú diétu. Chudnete? Doprajte si surové jablko na desiatu. Ale pozor, rozhodne ho nelúpajte, jablčná šupka je vynikajúcim zdrojom minerálov, napríklad fosforu, železa, draslíka a horčíka. Šťavnaté jablká vám pomôžu k zdraviu i štíhlej línii.

ovocnamisa

Skvelá lahôdka pre rôzne použitie

Z predchádzajúcich riadkov nám môže byť jasné, akú vysokú nutričnú hodnotu má jablko. Pritom ide o naše najbežnejšie ovocie, ktoré rastie prakticky všade. Nájdeme jablone pozdĺž ciest, starí hospodári, ktorí mali veľké ovocné sady, nikdy nezabúdali na jablone. Existuje ohromné ​​množstvo jabloní a každé z jabĺk sa hodí pre iné účely. Jedno je ideálne na dobrý kompót, druhé na sušenie, tretie na jablkový závin, štvrté najlepšie odtrhnuté priamo zo stromu a piate má vynikajúcu chuť aj po dlhom zimnom skladovaní. Výborné sú všetky. Prečo teda jablká príliš veľa nejeme? Prečo radšej siahame o exotickom ovocí? Áno, máme ho dostatok v supermarketoch i ďalších obchodoch a zvykli sme si na ne. Možno práve z nadmiery ostatných exotických plodov sa stále menej a menej venujeme tejto našej klasike. Pritom možnosti jabĺk sú vynikajúce. Uplatnia sa nielen v sladkej kuchyni v kompótoch, zavinoch, ako súčasť kaší, ale dá sa napríklad aj upiecť kačica na jablkách. Perfektné sú sušené jablká, ktoré môžete maškrtiť namiesto kaloricky výdatných chipsov. Navyše jablká môžete v optimálnych podmienkach i skladovať a vydržia naozaj dlho.

jablka

Stačí nám jeden kus denne

Ale nejde len o jablká. Všeobecne na ovocie trochu zabúdame. Mali by sme ho jesť oveľa viac. Je totiž neoceniteľným zdrojom vitamínov, ale aj vlákniny a mnohých stopových prvkov, bez ktorých sa fungovanie nášho organizmu jednoducho nezaobíde. Napriek tomu ale zaznamenávame určitý pozitívny vývoj v oblasti množstva ovocia, ktoré zjeme. A to je samozrejme dobre. Hovoria o tom dokonca aj čísla štatistík. Podľa nich sme v roku 2001 zvládli za rok zjesť 70,1 kg ovocia, avšak v roku 2009 to už bolo 90,4 kg. Teda skvelý nárast o 20 kg. Ovšem potom bohužiaľ došlo k opätovnému poklesu. Možno je na vine zdražovanie, to nie je isté. A čo keď si tie čísla prevedieme na konkrétne kusy ovocia? Predstavte si, že veľké pekné dobre vyzreté jablko váži 150 gramov. V čase spotreby z roku 2001 by sme teda zjedli za rok 70 100/150 čo sa rovná 467 jablkám za rok. Teda v prepočte zjete denne 1,2 jablká. To nie je veľa. Aj v čase najväčšej spotreby v roku 2009 by nám vyšlo 1,65 jablka na deň. Preto nezabúdajte na konzumáciu ovocia, najmä teraz v sychravých dňoch. Výborný nápoj je nakrájať umyté však neolúpané jablko na plátky a vložiť do skleneného džbánku. Pridať k nemu kúsok celej škorice a všetko zaliať prevarenou vlažnou vodou a nechať minimálne dve hodiny stáť. Tento elixír vám pomôže udržiavať hladinu glykémie a tiež posilní imunitu.

Myšlienka k článku “Jablko ako zdroj vitamínov: Koľko zjeme ovocia za rok?

  1. Firefox 42.0 Firefox 42.0 Windows 10 x64 Edition Windows 10 x64 Edition

    Ve výčtu příznivých vlastností je dobré také zdůraznit jablečnou slupku jako zdroj rutinu, kterého je v naší stravě obecně nedostatek – čímž pak trpí naše cévy. Slupku určitě neloupat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.