Sedíte si na svojej obľúbenej lavičke na záhradke a sledujete život okolo. Pokiaľ vládne jar a kvitnú stromy, počúvate bzukot včiel s uspokojením, pretože viete, že opeľujú kvety a tým zabezpečia bohatú úrodu. Avšak počas leta, keď už ovocie dozrieva, bzukot ôs vás nedokáže nechať pokojným. Keď tie nebezpečné osy poškodzujú vaše ovocie a tiež ohrozujú vás či vaše deti počas hry. Lenže pobehovať po záhrade s biolitom vám nepripadá rozumné? Mne tiež nie. Preto vám poradím ekologicky šetrný a pritom efektívny spôsob ich likvidácie.
Osy sú na sladké, preto nalietavajú na zrelé ovocie a ničia tak hrušky či broskyne. Tak im trochu tej sladkosti doprajeme.
Do PET fľaše s objemom jedenapol alebo dva litre vysypeme asi 5 polievkových lyžíc cukru a dolejeme vodu do tretiny objemu. K tomu môžeme pridať pár kúskov zo zrelého ovocia či kompótovú šťavu. Všetko spolu to vonku na teple začne pomaly kvasiť. Túto pripravenú sladkú pochúťku pre otravný hmyz zavesíme na špagát do koruny ovocného stromu alebo na vinič. Ja mám osvedčené použiť túto „osolapku“ na každý druhý strom v záhrade a na 5 m viniča.
A ako to vlastne funguje? Osy, ale tiež sršne, hľadajú zrelé a sladké ovocie. Za jeho vôňou sa bezhlavo vrhnú do fľaše a prekonajú tak jej úzke hrdlo. Keď sa nasýtia a majú už dosť, tak sa pokúsia opustiť fľašu, ale cez úzke hrdlo PET fľaše sa s roztiahnutými krídlami nezmestia… Tak teda zostanú uviaznuté vo fľaši. Budete prekvapený, koľko sa ich tam dostane a koľko sa ich tam zmestí. Okrem sršňov a ôs tam nájdete aj muchy. Stačí počkať, kedy bude fľaša dosť plná a potom ju jednoducho zaštopľujete odloženým vrchnákom, zložíte z konára a prípadne nahradíte inou, čistou. Fľašu stačí zahodiť do kontajnera.
Je to účinné a pritom bezpečné. Nemusíte ich naháňať, striekať a nehrozí vám uštipnutie. A ešte je to aj lacné. Nejakú PET fľašu iste doma máte a aj tú trochu cukru.
Ja tie osy nechávam na pokoji. Osy sú predátori a lovia iný hmyz. Čím viacej ôs, tým menej inej otravnej hávede ktorá na rozdiel od ôs ide útočí na človeka a hryzie. Osa neublíži pokiaľ ju človek neprisadne.
To je možné, ale ničia ovocie.
Nicia? 🙂 A Vy ho nenicite?
Zaujímavé. Keď veľkopodnikatelia spravidla na prenajatej pôde aplikujú tony chemikálií ako hnojivá či pesticídy pre maximalizáciu produkcie potravín na kšeft, tak vtedy sa nijaký ochranca prírody neozýva. Ale keď si chce malý záhradkár ochrániť svoju úrodu potravín pred škodcami na umelo vytvorenom priestore s rovnakým cieľom pestovať si potraviny, ale pre seba, tak sa vždy nájde niekto, kto má plnú hubu prírody.