Glykemický index a obezita

ovocie

Aj vám sa zdá, že sa vaše oblečenie v poslednej dobe akosi zmenšilo? Že by bola na vine práčka? Alebo prášok na pranie? Či ste len popustili uzdu svojim chúťkam, neodolali grilovaným pochúťkam či sladkostiam a výsledkom je obezita? Na vine nemusí byť ani tak množstvo skonzumovaného jedla, ako jeho glykemický index. No a glykemický index a obezita spolu veľmi úzko súvisia.


Koľkí sa už pokúšali schudnúť. Keď sa ich opýtate, ako to robia, väčšina vám odpovie, že držia diétu. A keby len jednu. Viacerí už vyskúšali aj niekoľko všelijakých diét a nič. Vraj nič nefunguje. Pritom zabúdajú na tak dôležitú vec, akou je glykemický index potravín. Každá potravina má totiž schopnosť po skonzumovaní zvýšiť hladinu krvného cukru.

Ak sa hladina krvného cukru, hovorí sa jej aj glykémia, prudko zvýši, naše telo reaguje tvorbou inzulínu. Tento hormón zabezpečí, že krvný cukor, teda glukóza, vstúpi do buniek a tie ju potom využijú ako zdroj energie. Ak je však glukózy v krvi priveľa a bunky ju hneď nespotrebujú, mení sa na tuk a ukladá sa. Vzniká obezita.

Nie každá potravina ale zvyšuje hladinu cukru v krvi rovnako. Čiže jej glykemický index je rôzny a označuje sa číslom. Pričom potraviny s nízkym glykemickým indexom sú všeobecne považované za prospešnejšie. A to nielen z pohľadu obezity a chudnutia, ale aj z pohľadu zdravej výživa a udržania si optimálnej telesnej hmotnosti. No a potraviny, ktoré majú glykemický index vysoký, prispievajú k vzniku a rozvoju tak obezity ako aj iných civilizačných ochorení. Najčastejšie diabetu, teda cukrovky.

Ak vám teda záleží na dobrom zdraví, prípadne vám vadí obezita a chcete naozaj účinne chudnúť, sledujte si glykemický index potravín, ktoré konzumujete. Riadiť sa môžete tabuľkami dostupnými na internete alebo v knihách.

Postupne zistíte, že spolu súvisia nielen glykemický index a chudnutie, ale aj glykemický index a vaša nálada či celková energia. Po potravinách s vysokým glykemickým indexom sa síce budete cítiť skvelo a plní energie, ibaže tento pocit vám vydrží veľmi krátko. Váš cukor, teda vaša energia sa rýchlo spotrebuje a nastúpi únava. No a samozrejme chuť na sladké. Bludný kruh sa uzatvorí. Lebo hladný a unavený človek predsa nemyslí na chudnutie, ale na jedlo.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.