Letná dovolenka. Pre vás radosť, no pre vaše rastliny poriadny stres

liatra, pastva pre motýle

Aj vy sa od skorej jari staráte o rastlinky v záhrade či na balkóne? Míňate litre vody a hnojiva, len aby ste im ulahodili? Verím, že sa vám za vašu starostlivosť už stihli aj odmeniť. Či už krásnymi kvetmi alebo bohatou úrodou. No vaša letná dovolenka môže pre ne znamenať hotovú pohromu. Aby ste sa vyhli zvädnutiu, či dokonca úplnému uschnutiu rastlín, myslite na to už v predstihu a vyberte im správnu „au pairku“.


Že na čo au pairku? No predsa na poriadnu starostlivosť. Veď ak budete dovolenkovať čo i len týždeň, v letných horúčavách ako sú teraz, nemajú vaše rastliny bez vody takmer žiadnu šancu na prežitie. Iba ak by ste ich preložili z balkóna do bytu, zatiahli žalúzie, dobre zavreli okná a poriadne ich zaliali. Vtedy je veľká pravdepodobnosť, že to rastliny zvládnu.

paradajky v mojej záhrade
paradajky ťažko skúšané suchom

Horšie je to však s rastlinami v záhrade. No aj tu by sa našlo riešenie. Ak máte tienené miesto pod stromami či košatými kríkmi, možno aj pod rozrastenými pivóniami ako ja, môžete rastliny v kvetináčoch premiestniť tam. Je veľká šanca, že bez ujmy prežijú. No asi nie dlhšie ako ten spomínaný týždeň.

A napadlo mi ešte jedno riešenie. Chrániť rastliny pred horúcim slnkom bielou netkanou textíliou. Predsa len by urobila aký-taký tieň a voda by sa tak rýchlo nevyparovala.

Zaujímavé riešenia, však? Škoda len, že som ich nevyužila aj ja počas minulotýždňovej dovolenky. Nebola by som prišla o niekoľko kvetov a nebolo by mi smutno. No ale čo už. Aj to sa stáva. Nabudúce už budem vedieť, že zveriť starostlivosť o záhradu človeku, ktorý k nej nemá žiadny vzťah, sa neoplatí. A to ani vtedy, keď by bol váš najbližší príbuzný.

moja ružová Astilba
Astilba po mojej týždňovej dovolenke

Nemôžem ale nespomenúť, že o kvety na mojom balkóne bolo postarané priam ukážkovo. Hoci moja dcéra tiež nemá extra vzťah k mojim rastlinám, aby na ne nezabudla, na písací stôl vo svojej izbe si napísala veľkými písmenami: „Poliať kvety!!!“. A čo napísala, to aj dodržala.

nezabudni!
Pripomienka na písacom stole mojej dcéry

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.