Kvasinky ako nepríjemný spoločník

dámska bielizeň

Baktérií máme v našom tele neúrekom. Ak si plnia svoju úlohu, sme zdraví, máme dobrú obranyschopnosť, dobre nám trávi. No proste je nám fajn. Občas sa však stane, že sa rovnováha mikróbov poruší a v tom momente nastanú problémy. Jedným z najčastejších je pomnoženie kvasiniek. Vznikne tak ochorenie zvané kandidóza.


Kandidóza je infekčné ochorenie vyvolané kvasinkou Candida albicans. Táto sa bežne vyskytuje v našom tráviacom systéme. U žien sa nachádza aj v pošve. V zdravom organizme väčšinou nevyvoláva infekciu. Pomnoží sa najčastejšie vtedy, keď žena užíva antibiotiká. Spúšťačom kvasinkovej infekcie však môžu byť aj iné príčiny. Napríklad cukrovka, tehotenstvo, zanedbávaná alebo naopak prílišná hygiena, dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie, hormonálna liečba v menopauze, výplachy pomocou chemických prostriedkov či pohlavný styk s osobou trpiacou kvasinkovou infekciou.

koláč plnkový Kvasinková infekce je častým spoločníkom najmä žien. No prenášačmi môžu byť aj muži. U žien sa kandidoza prejavuje pocitom nepríjemného svrbenia, pálenia či hustého žltkastého výtoku. Žena neraz skončí u lekára. Lekár následne na základe mikroskopického vyšetrenia krvi a vzorky výtoku stanoví diagnózu aj určí prípadnú liečbu. Hoci toto ochorenie vyzerá nevinne, má často zdĺhavý priebeh a mnohým ženám sa vracia. Dokonca niektoré sú naň zvlášť náchylné.

Ako som už spomenula, riziko, že sa kvasinky pomnožia, stúpa vtedy, keď žena trpí napríklad cukrovkou. Pri cukrovke je totiž v krvi zvýšená hladina cukru. A ten práve kvasinky milujú. No nemusíte mať ani cukrovku. Niekedy úplne stačí, že sa vo vašom jedálnom lístku často vyskytujú sladkosti. Hladina cukru vo vašej krvi je tak dlhodobo zvýšená a vy si tak Candidu, teda kvasinky, doslova kŕmite.

K faktorom, ktoré ovplyvňujú množstvo kvasiniek v našom organizme, patria aj také, možno pre niekoho zanedbateľné veci. Je to napríklad umývanie sa odspodu čistou vodou. Veď niekedy je ťažké odolať príjemne voňajúcim tekutým mydlám na intímnu hygienu, ktoré ponúka drogéria. Tak isto rôzne parfumované vložky či tampóny môžu pôsobiť dráždivo. Podráždená sliznica stratí svoju schopnosť obrany a pre kvasinky je to príležitosť pre množenie.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.